MUX-L2, nadający w Rybniku i Ornontowicach to kolejny multipleks lokalny naziemnej telewizji cyfrowej, który dołączył do oferty kanał TV Republika. Stacja jest też dostępna za pośrednictwem MUX-L1, MUX-L3 i MUX-L4. Po ostatnim rozszerzeniu zasięgu, spośród multipleksów lokalnych, nie wchodzi tylko w skład MUX-L7 (Głogów, Lubin).
Multipleksy lokalne działają w miejscach, gdzie kiedyś funkcjonowały analogowe lokalne telewizje naziemne. Ich właściciele szukają dodatkowych przychodów, dlatego wynajmują miejsce na tych MUX-ach innym nadawcom. Dzięki temu mogą oni bez wydawania milionów za koncesję i emisję w ogólnopolskim multipleksie, poszerzyć zasięg. Po zmianach w Telewizji Polskiej, zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości szukają alternatywnych źródeł informacji. Najczęściej sięgają właśnie po TV Republika, której dyrektorem programowym został Michał Rachoń. Przeniósł on też swój program „Jedziemy” z TVP Info do TV Republika. Jedną z prowadzących emitowanego o godzinie 19 programu „Dzisiaj” została Danuta Holecka, która w ostatnich latach była twarzą i szefową „Wiadomości” TVP1.
Odbiór naziemny TV Republika
W czwartek TV Republika dołączyła do MUX-L2. W jego skład wchodzą także TVT, TVN, TVN7, Nowa TV (HD), Stars.TV i TV Okazje. Multipleks jest nadawany na kanale 47 (częstotliwość 682 MHz). W Rybniku emisja o mocy 10 kW odbywa się z obiektu Komin E Rybnik. Z kolei w Ornontowicach emisja o mocy 2 kW jest prowadzona z obiektu Komin KWK Budryk. Holecka poinformowała w programie „Dzisiaj”, że w przypadku tego multipleksu przekaz jest nadawany w wysokiej rozdzielczości (HD).
W ostatnich dniach i tygodniach TV Republika dołączyła do innych multipleksów lokalnych. W przypadku MUX-L1 (Jelenia Góra), emisja o mocy 10 kW jest prowadzona na kanale 38 (częstotliwość 610 MHz). W przypadku MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki) emisja o mocy 2,2 kW i 1,2 kW jest prowadzona na kanale 36 (częstotliwość 594 MHz). Stację można też oglądać dzięki MUX-L4 (Świdnica i Wrocław). W tym przypadku multipleks działa na 27 kanale (522 MHz). W obu lokalizacjach nadajniki pracują z mocą 2 kW.
TV Republika wchodzi też w skład multipleksów eksperymentalnych. Pozwolenia na ich nadawanie są wydawane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej najczęściej na rok. Dzięki multipleksowi testowym BCAST stację mogą oglądać widzowie w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu i okolicach. W Trójmieście multipleks działa na 31 kanale (554 MHz, moc 1,26 kW), w stolicy na 23 kanale (490 MHz, moc 5,01 kW), natomiast w stolicy Dolnego Śląska na 41 kanale (634 MHz, moc 3,02 kW). Ostatnio multipleks usunął z oferty 4fun Kids i zmienił parametry, co może skutkować zwiększeniem zasięgu. W Katowicach TV Republika nadaje naziemnie dzięki współpracy z TVS. Multipleks eksperymentalny tej stacji działa na 30 kanale (546 MHz). Nadaje sygnał z obiektu Kosztowy o mocy 5 kW.
Na razie TV Republika nie wchodzi w skład żadnego z ogólnopolskich multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Są dostępne dwa wolne miejsca w ramach MUX-8, na które Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prawdopodobnie niedługo rozpisze konkursy. Wcześniej stacja nie brała udziału w konkursach. Nie była przekonana czy przekaz naziemny w całej Polsce będzie dla niej opłacalny. Sama koncesja kosztuje ponad milion złotych rocznie. Do tego dochodzą opłaty na rzecz Emitela, operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej, w wysokości ponad 6 mln zł rocznie.
Platformy cyfrowe, sieci kablowe i streaming
TV Republika poinformowała na stronie internetowej, że obecnie jej zasięg techniczny to 60 proc. kraju. Podała też jak znaleźć ją w ofertach poszczególnych dostawców płatnej telewizji. Abonenenci platformy cyfrowej Polsat Box mogą oglądać kanał od pakietu M na pozycji 67 (stacja wchodzi też w skład paczki premium serwisu streamingowego Polsat Box Go). Klienci Canal+ od pakietu Relax+ znajdą TV Republikę na pozycji 64.
W przypadku UPC Polska kanał jest dostępny od pakietu Select na 29 pozycji. Klienci Play mogą oglądać TV Republikę, jeśli mają przynajmniej pakiet M. W Orange stacja jest dostępna od pakietu Standard na 28 pozycji. W Vectrze wchodzi w skład pakietu Złotego i wyższych (pozycja 824), w Netii kanał jest dostępny od pakietu M (pozycja 104), natomiast w sieci kablowej Toya od pakietu Bogatego (pozycja 630).
Przekaz TV Republika jest dostępny na stronie stacji tvrepublika.pl, choć serwery nie wytrzymały podczas debiutu Holeckiej z powodu dużego zainteresowania internautów. Materiały stacji i program „Dzisiaj” można oglądać też na YouTube.
Z danych Nielsena wynika, że Telewizję Republika po pierwszych dziewięciu dniach po wyłączeniu sygnału TVP Info (oraz TVP3 i TVP World) ogląda średnio 168 tys. widzów, co przekłada się na 2,70 proc. udziału. Stacja pokonała w tym czasie m.in. Polsat News.