Polskie Radio, TVP i PAP postawione w stan likwidacji

"Zabezpieczenie funkcjonowania"

Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową, w której przewidziano, że na media publiczne w 2024 r. będzie można przeznaczyć ok. 3 mld zł

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz postawił w stan likwidacji Telewizję Polską, Polskie Radio i Polską Agencję Prasową. Tłumaczy, że podjął taką decyzję po „wstrzymaniu finansowania mediów publicznych” przez prezydenta RP.

„W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania” – tłumaczy w komunikacie minister kultury.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową, w której przewidziano, że na media publiczne w 2024 r. będzie można przeznaczyć ok. 3 mld zł. Przesłał też do Sejmu swój projekt tej ustawy, z której wykreślił pieniądze dla mediów publicznych.

Premier Donald Tusk na konferencji prasowej w środę poinformował, że rząd prześle do Sejmu kolejną wersję ustawy okołobudżetowej, w której planowane 3 mld zł na media publiczne zostaną przeznaczone m.in. na onkologię dziecięcą.