– Dziś rano doszło do sytuacji, która – w naszej ocenie – była nie tylko przekroczeniem wszelkich ram tego, co osoby przebywające w budynku PAP nazywają interwencją poselską, ale także złamaniem prawa i zagrożeniem dla bezpieczeństwa oraz ciągłości pracy Agencji – powiedział w niedzielę cytowany przez PAP Marek Błoński, prezes Polskiej Agencji Prasowej.
Chodzi o incydent, jakiego dopuścił się poseł PiS Antoni Macierewicz w niedzielę rano, który na parterze siedziby PAP przepychał się i ostatecznie zablokował wejście do budynku pracownikowi biura informatyki i telekomunikacji PAP. Pracownik PAP szedł na nocny dyżur.
– O tym niedopuszczalnym incydencie powiadomiliśmy policję, złożymy także formalne doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa, polegającego na zmuszeniu pracownika PAP do określonego zachowania – podkreślił Marek Błoński.
Błoński zauważył jednocześnie, że uniemożliwianie pracownikom wykonywania swoich obowiązków jest bezprawne. — W przypadku strategicznej infrastruktury, za jaką odpowiada biuro IT, oznacza to realne zagrożenie dla niezakłóconej pracy i ciągłości pracy Agencji, a tym samym dla realizacji umów z klientami — powiedział.
Nowy prezes PAP dodał: — Apeluję do osób przebywających w siedzibie PAP oraz inicjatorów tej politycznej akcji o nieutrudnianie pracownikom Agencji wykonywania obowiązków, zaprzestanie takich działań oraz zachowanie zgodne z zasadami prawa i kultury.
Przypomnijmy, że Marek Błoński jeszcze przed świętami wprowadził w firmie regułę pracy zdalnej. „Jednym z elementów stabilizowania sytuacji jest wprowadzenie do odwołania pracy zdalnej w siedzibie PAP. Głównym powodem tej decyzji jest troska o komfort pracy załogi, narażonej w ostatnich dniach na poważne niedogodności, wynikające z prowadzonej w siedzibie Agencji politycznej akcji. Kolejnym krokiem było zatrudnienie firmy ochroniarskiej i uporządkowanie dostępu do budynku. Normalny tryb pracy Agencji zostanie przywrócony tak szybko, jak to możliwe” – napisał w komunikacie do pracowników.