Nowe władze Polskiego Radia zawiesiły współpracę z dziennikarzami Telewizji Polskiej, co oznacza, że audycji nie będą już prowadzić m.in. Adrian Klarenbach, Anna Popek i Michał Rykowski. Według ustaleń portalu Wirtualnemedia.pl nie ma szans, by na antenach Polskiego Radia dalej pojawiali się publicyści „Gazety Polskiej” czy „Sieci”.
– Polskie Radio zawiesza współpracę z pracownikami TVP. W Spółce mamy wielu świetnych dziennikarzy, którzy będą zajmowali się publicystyką na antenach Polskiego Radia – przekazała Monika Ku
ś, rzeczniczka prasowa nadawcy, w odpowiedzi na pytania portalu Wirtualnemedia.pl. Zaznaczyła, że zawieszenie współpracy dotyczy wszystkich dziennikarzy Telewizji Polskiej, także tych przygotowujących programy lifestylowe czy muzyczne.
Oznacza to, że na jej antenach nie pojawią się już m.in. Adrian Klarenbach (od kilku lat prowadził popołudniowe wywiady w Polskim Radiu 24), Michał Rykowski (od października br. był w gronie gospodarzy „Trójkowego komentarz dnia”) czy Anna Popek (współpracowała w Polskim Radiem od paru lat, ostatnio prowadziła „Leniwe popołudnie” w Trójce i „Między nami kobietami” w PR24).
W ostatnich latach z Trójką współpracowali też inni dziennikarze Telewizji Polskiej: Bartłomiej Graczak (rozstał się z TVP w październiku), Maksymilian Maszenda (ostatnio był korespondentem we Francji), Magdalena Ogórek, Samuel Pereira i Michał Rachoń. Dwaj ostatni od kilku miesięcy rzadko pojawiali się w publicznych rozgłośniach ze względu na obowiązki w TVP. Ze współpracy z Rachoniem, Magdaleną Ogórek i kilkoma innymi publicystami zewnętrznymi z końcem grudnia rezygnuje publiczne Radio Opole, co zapowiedziano półtora tygodnia temu.
Według naszych źródeł nie ma szans, żeby na anteny Polskiego Radia wróciły audycje Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg: „W otwarte karty” w Jedynce i „Gdzie jest Pan Cogito” w PR 24, które od wiosny br. pokazywano także w TVP Info.
Jak informowaliśmy w czwartek, Polskie Radio 24 zawiesiło współpracę z publicystą „Sieci” Stanisławem Janeckim i dziennikarzem „Gazety Polskiej” Piotrem Nisztorem oraz naczelną Press Dorotą Kanią. Z naszych informacji wynika, że takich ruchów będzie więcej. Na anteny ma już nie wrócić m.in. Katarzyna Gójska (prowadziła przede wszystkim wywiady w „Sygnałach dnia” Jedynki) czy Robert Tekieli (miał audycje w PR24).
Nowy zarząd Polskiego Radia
W środę na prezesa Polskiego Radia został powołany Paweł Majcher, a na wiceprezesa – Juliusz Kaszyński. Poprzednia prezes spółki Agnieszka Kamińska zapewnia, że nie podpisała swojej rezygnacji.
– Znamy realia panujące w firmie i mamy świadomość, że wciąż pracuje tu wielu fachowców. Chcemy skorzystać w Państwa wiedzy i doświadczenia. Wiemy też co działo się w Radiu w ostatnich latach. Zarówno Wy jak i my mamy świadomość, że były to efektem politycznych decyzji i stało w dalekiej sprzeczności z zasadami obiektywnego dziennikarstwa. Naszym celem jest zakończenie takich praktyk – przekazali nowi członkowie zarządu pracownikom.
W środę oprócz szefa Polskiego Radia 24 odwołali dyrektora Informacyjnej Agencji Radiowej Pawła Piszczka (zastąpił go Wojciech Cegielski), wicedyrektor Jedynki Edytę Poźniak, dyrektora Trójki Dawida Wildsteina oraz wicedyrektor biura programowego Annę Czabańską.