Nowy dziennik TVP nazywa się „19.30”

„Nie będzie kłamstwa, szczucia, wykluczania"

Pierwszy po zlikwidowaniu propagandy pełnoprawny dziennik TVP rozpoczął się w czwartek równo o 19.30. I tak też brzmi jego nazwa: „19.30”. Zanim na ekranie pojawił się prowadzący Marek Czyż, wyświetlono definicję „programu informacyjnego” z Wikipedii. Zupełnie nowa czołówka wyeksponowała „19.30” oraz „i”, a dalej też „!” – wykrzyknik.

Pierwsze słowa Marka Czyża brzmiały: „Tu 19.30. Najważniejszy program informacyjny Telewizji Polskiej. Wczoraj obiecywaliśmy nową jakość w mediach publicznych. Dziś chcemy wyjaśnić, dlaczego ta zmiana jest konieczna. Żeby budować wspólnotę narodową, trzeba zmienić język przekazu” – przekonywał Marek Czyż.

  • Nowa TVP

Pierwszy materiał autorstwa Marcina Antosiewicza – tłumaczył, dlaczego należy zmienić programy informacyjne w TVP. Andrzej Krajewski, wieloletni dziennikarz, mówił o manipulacjach dawnych „Wiadomości” – w ostatnich latach je dokumentował. Przypomniał m.in. pean na cześć prezydenta Dudy przed wyborami oraz „paski grozy”.
Zabrakło informacji o wątpliwościach prawnych przy przejmowaniu TVP.

Katarzyna Kłosińska, profesor, językoznawczyni, podsumowała język przekazu. Pokazano światowy ranking wolności mediów, w którym Polska w ostatnich latach mocno spadła. Wypowiedział się minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.

Przypomniano, że zmiany w TVP zostały „ostro skrytykowane przez Prawo i Sprawiedliwość”.

Następnie wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy: „To jest anarchia”. I dalej: „Nie może być tak, że wydajemy uchwały i te uchwały zastępują ustawy”.

  • Budżet

Podwyżki dla nauczycieli i budżet. Materiał Witolda Tabaki. Tu pierwsza infografika z Tuskiem i Morawieckim – kto i jakie pomysły chce realizować w budżecie na 2024 r. Wypowiedź Marcina Ociepy z PiS. Literówka przy podpisie Sławomira Mentzena.

  • KPO

Kolejny materiał: KPO. „Obecna większość deklaruje starania o szybsze przelewy”, ale – przypomniano – PiS sceptycznie podchodził do tych pieniędzy. Łączenie z Dorotą Bawołek w Brukseli, nową korespondentką TVP.
Przypomniano, że na pieniądze czekają samorządy, ale istotna jest naprawa praworządności.

  • Kamiński i Wąsik

Kolejny materiał o Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku. Przypomniano, że grozi im dwa lata więzienia za przekroczenie uprawnień w związku z tzw. aferą gruntową. Dodano, że PiS stanowczo protestuje. „Przesłanek do wygaszenia mandatu nie ma” – przypomniał prezydent.

  • Donald Trump

Materiał z USA. Sąd najwyższy stanu Kolorado uznał, że Donald Trump nie może startować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich – zagrzewanie do ataku na Kapitol było niedopuszczalne. Ale ta decyzja może się zmienić. Autorka: Sandra Meunier.

  • Dramat na ulicach Pragi oraz Andrzej Poczobut

Po informacji o tragicznej strzelaninie w Pradze materiał Mateusza Lachowskiego – wcześniej znanego z TVN i Polsatu – o Andrzeju Poczobucie, polsko-białoruskim dziennikarzu i opozycjoniście, którego od 1000 dni więzi reżim białoruski. Wypowiedź Bartosza Wielińskiego, wiceszefa „Gazety Wyborczej”.

  • Betlejem

Relacja z Betlejem – ruch pielgrzymkowy słaby, najpierw pandemia, potem wojna.

  • Święta

Dalej Milena Borowska o wydatkach na święta. Czyż zapowiada: „Jest drożej niż przed rokiem, ale – dodajmy – nieznacznie”. Infografika z koszykiem zakupowym. Wypowiada się ekonomista prof. Witold Orłowski.

  • Jeszcze o TVP

Ostatni materiał: „TVP to nie tylko rzetelne informacje, ale i ulubione państwa seriale i teleturnieje. Chcemy wrócić do tych, którzy w ostatnich latach nie widzieli dla TVP miejsca na swoich pilotach” – mówi Marek Czyż. i dalej: „TVP wraca do swoich widzów, czyli do swoich właścicieli”.
Jeszcze wypowiedź medioznawcy prof. Wiesława Godzica o nadziejach na nową jakość w TVP: „Gorzej już być nie może, niż było. To musi być telewizja, która ma autorytet, która opiera się politykom”.
Pierwszy raz wypowiada się tutaj Tomasz Sygut, nowy prezes TVP: „Nie będzie kłamstwa, szczucia, wykluczania” – deklaruje.

Marek Czyż kończy program słowami: „Proszę krytykować, będziemy słuchali. Gdy trzeba, będziemy naprawiali. Obiecujemy to państwu”.