Zarząd Agory zapewnił związkowców, że do spotkania dojdzie, gdy zarządy spółek oraz dyrektorowie poszczególnych obszarów przedstawią „budżety swoich segmentów”.
Sprawy, które nurtują pracowników najbardziej
Deklaracja padła w odpowiedzi na list wystosowany do zarządu 6 grudnia br. przez komisję związku.
Jak tłumaczą przedstawiciele „Solidarności”, bezpośrednim impulsem do wysłania listu było „wysłuchanie prezentacji wyników po trzecim kwartale (czyli informacja o kondycji, w jakiej znajduje się obecnie Agora SA)”, dyskusja przeprowadzona w ramach zebrania delegatów oraz bezpośrednie konsultacje z członkami związku”.
„W liście zapytaliśmy o sprawy, które pod koniec 2023 roku – w obliczu nadchodzących zmian (wydzielanie spółek) – nurtują pracowników najbardziej. Czyli: Czy planowane są zwolnienia? Czy planowane są podwyżki? Zrobiliśmy to dlatego, że w czasie prezentacji wyników Zarząd nie udzielił nam jednoznacznej odpowiedzi” – czytamy na profilu FB.
Związkowcy zacytowali tylko fragment odpowiedzi wysłanej przez zarząd 15 grudnia w reakcji na pytanie złożone na piśmie.
„Zapewniamy, że rozumiemy kontekst przedstawionych przez Państwa postulatów i wyzwań, z jakimi mogą mierzyć się Pracowniczki i Pracownicy w związku z sytuacją gospodarczą i wysoką inflacją. Państwa zaangażowanie w sprawy związane z warunkami zatrudnienia oraz sam fakt przesłania listu do pracodawcy traktujemy z szacunkiem jako przejaw realizacji jednej z podstawowych i ważnych ról związku – reprezentowania interesów Pracowniczek i Pracowników wobec pracodawcy. Zapewniamy, że jesteśmy gotowi do rozmowy o polityce wynagrodzeniowej, sytuacji Pracowniczek i Pracowników oraz kondycji spółki. Aktualnie prowadzimy proces budżetowania” – czytamy.
„Czekamy na spotkanie z zarządem”
Jak tłumaczy w rozmowie z „Presserwisem” Natalia Mazur, przewodnicząca „Solidarności” w Agorze, wydzielenie spółek wywołuje różne emocje wśród pracowników. – Jedni patrzą na ten proces z nadzieją, że dzięki temu coś się uda zmienić i znajdą się inwestorzy zainteresowani wsparciem poszczególnych spółek. Ale jest też strach przed zwolnieniami, pomimo zapewnień zarządu, że wydzielenie spółek nie może być pretekstem do zmiany warunków pracy poszczególnych zatrudnionych – zaznacza Mazur.
Jak dodaje, w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie pracowników członkostwem w związku zawodowym. – Ludzie pytają, czym się zajmujemy i jakie są korzyści wynikające z dołączenia do związku, składają deklaracje członkowskie. Jako związek prowadzimy dyżury w naszej siedzibie, podczas których można nam zadać dodatkowe pytania – tłumaczy Mazur.
– Czekamy teraz na spotkanie z zarządem. Jesteśmy pełni nadziei na konstruktywne rozmowy – zaznacza Natalia Mazur.
Jak zapowiadała Agora, rozpoczęcie działalności operacyjnej spółek Wyborcza, Gazeta.pl, Czerska 8/10 oraz Agora Książki i Muzyka planowane jest na 1 kwietnia 2024 roku.