Związkowcy w Agorze czekają na spotkanie z zarządem

Dopytują o zwolnienia

Jak zapowiadała wcześniej Agora, rozpoczęcie działalności operacyjnej spółek Wyborcza, Gazeta.pl, Czerska 8/10 oraz Agora Książki i Muzyka planowane jest na 1 kwietnia 2024 roku

Przedstawiciele „Solidarności” przy Agorze czekają na spotkanie z zarządem w sprawie wydzielania spółek. Jak obiecuje kierownictwo, do spotkania dojść ma po 13 stycznia. Związkowcy oczekują odpowiedzi, czy w firmie szykują się zwolnienia i czy po Nowym Roku możliwe są podwyżki.

Zarząd Agory zapewnił związkowców, że do spotkania dojdzie, gdy zarządy spółek oraz dyrektorowie poszczególnych obszarów przedstawią „budżety swoich segmentów”.

Sprawy, które nurtują pracowników najbardziej

Deklaracja padła w odpowiedzi na list wystosowany do zarządu 6 grudnia br. przez komisję związku.

Jak tłumaczą przedstawiciele „Solidarności”, bezpośrednim impulsem do wysłania listu było „wysłuchanie prezentacji wyników po trzecim kwartale (czyli informacja o kondycji, w jakiej znajduje się obecnie Agora SA)”, dyskusja przeprowadzona w ramach zebrania delegatów oraz bezpośrednie konsultacje z członkami związku”.

„W liście zapytaliśmy o sprawy, które pod koniec 2023 roku – w obliczu nadchodzących zmian (wydzielanie spółek) – nurtują pracowników najbardziej. Czyli: Czy planowane są zwolnienia? Czy planowane są podwyżki? Zrobiliśmy to dlatego, że w czasie prezentacji wyników Zarząd nie udzielił nam jednoznacznej odpowiedzi” – czytamy na profilu FB.

Związkowcy zacytowali tylko fragment odpowiedzi wysłanej przez zarząd 15 grudnia w reakcji na pytanie złożone na piśmie.

„Zapewniamy, że rozumiemy kontekst przedstawionych przez Państwa postulatów i wyzwań, z jakimi mogą mierzyć się Pracowniczki i Pracownicy w związku z sytuacją gospodarczą i wysoką inflacją. Państwa zaangażowanie w sprawy związane z warunkami zatrudnienia oraz sam fakt przesłania listu do pracodawcy traktujemy z szacunkiem jako przejaw realizacji jednej z podstawowych i ważnych ról związku – reprezentowania interesów Pracowniczek i Pracowników wobec pracodawcy. Zapewniamy, że jesteśmy gotowi do rozmowy o polityce wynagrodzeniowej, sytuacji Pracowniczek i Pracowników oraz kondycji spółki. Aktualnie prowadzimy proces budżetowania” – czytamy.

„Czekamy na spotkanie z zarządem”

Jak tłumaczy w rozmowie z „Presserwisem” Natalia Mazur, przewodnicząca „Solidarności” w Agorze, wydzielenie spółek wywołuje różne emocje wśród pracowników. – Jedni patrzą na ten proces z nadzieją, że dzięki temu coś się uda zmienić i znajdą się inwestorzy zainteresowani wsparciem poszczególnych spółek. Ale jest też strach przed zwolnieniami, pomimo zapewnień zarządu, że wydzielenie spółek nie może być pretekstem do zmiany warunków pracy poszczególnych zatrudnionych – zaznacza Mazur.

Jak dodaje, w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie pracowników członkostwem w związku zawodowym. – Ludzie pytają, czym się zajmujemy i jakie są korzyści wynikające z dołączenia do związku, składają deklaracje członkowskie. Jako związek prowadzimy dyżury w naszej siedzibie, podczas których można nam zadać dodatkowe pytania – tłumaczy Mazur.

– Czekamy teraz na spotkanie z zarządem. Jesteśmy pełni nadziei na konstruktywne rozmowy – zaznacza Natalia Mazur.

Jak zapowiadała Agora, rozpoczęcie działalności operacyjnej spółek Wyborcza, Gazeta.pl, Czerska 8/10 oraz Agora Książki i Muzyka planowane jest na 1 kwietnia 2024 roku.