W odniesieniu do poselskiego projektu uchwały zarząd PAP napisał: „Działając w imieniu Polskiej Agencji Prasowej S.A., niniejszym wzywam autorów wyżej wymienionej uchwały do zaprzestania naruszeń dóbr osobistych Polskiej Agencji Prasowej w postaci dobrego imienia i renomy, poprzez wprowadzanie obywateli w błąd i publikowanie nieprawdziwych oraz niczym niepotwierdzonych informacji na temat rzekomych nieprawidłowości w działaniu Spółki, a w szczególności braku ładu prawnego oraz braku bezstronności i rzetelności”.
Wskazano, że projekt uchwały „zawiera nieprawdziwe, szykanujące informacje, naruszające dobra osobiste Polskiej Agencji Prasowej S.A.”.
Zarząd Polskiej Agencji Prasowej jednoosobowo tworzy prezes Wojciech Surmacz.
Zarząd PAP: agencja nie prowadzi propagandy
Podkreślono, że Polska Agencja Prasowa jest „podmiotem niezależnym politycznie”. „Spółka nie prowadzi propagandy i nie wspiera konkretnych partii politycznych. Przekaz informacyjny PAP S.A. stanowi jedynie fakty dotyczące każdego ze środowisk politycznych, społecznych, gospodarczych, ekonomicznych czy kulturowych” – zaznaczono.
Zarząd PAP wskazał, że „przedmiotowy projekt uchwały Sejmu stanowi naruszenie dóbr osobistych Polskiej Agencji Prasowej z uwagi na rozpowszechnianie i powielanie nieprawdziwych informacji publikowanych mediach”. „W związku z publikacją projektu doszło do naruszenia dobrego imienia i renomy PAP S.A. Prawo do ochrony dóbr osobistych wynika bezpośrednio z przepisów prawa. Uprawnienie do żądania zaprzestania naruszeń wynika wprost z art. 24 § 1 k.c.” – podano.
Zwrócono uwagę, że „uzasadnienie spornego projektu uchwały budzi poważne wątpliwości odnośnie jego podstaw”. „Dokument, który ma stanowić projekt litery prawa został oparty o artykuł prasowy zawierający 52 błędy merytoryczne. Jest to artykuł opublikowany w magazynie Press 11 grudnia 2021 r., na stronie 74, pt. +Polska Agencja Pisowa+” – przekazano.
Sejm pracuje nad uchwałą o mediach publicznych
Do Sejmu we wtorek rano wpłynął projekt uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Złożyli go posłowie większości rządowej. – Uchwała dotycząca mediów publicznych to jest pierwszy krok do sanacji tych mediów – Uchwała dotycząca mediów publicznych to jest pierwszy krok do sanacji tych mediów – skomentował premier Donald Tusk.
W uchwale wskazano, że Sejm „uznaje za niedopuszczalne trwanie stanu jawnego naruszenia prawa oraz łamania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz Polską Agencję Prasową prawa do informacji i zasady pluralizmu politycznego mającego swoje źródło w przepisach Konstytucji”. Taki stan wedle parlamentu jest „nieakceptowany przez większość społeczeństwa, czemu obywatele dali wyraz w wyborach 15 października 2023 r.”.
W uchwale Sejm „wzywa wszystkie organy Rzeczypospolitej Polskiej do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych oraz w zakresie niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej przez publiczną radiofonię i telewizję, a także w zakresie uzyskiwania i przekazu informacji przez Polską Agencję Prasową”.
Skarb Państwa, reprezentowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wezwano do „podjęcia niezwłocznych działań naprawczych służących realizacji celów określonych w niniejszej uchwale” oraz „zapewnienia należytego funkcjonowania jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej w zgodzie ze standardami państwa prawa w okresie przejściowym — tj. do czasu uchwalenia i wdrożenia stosownych rozwiązań legislacyjnych” – napisano w projekcie.
„Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zobowiązuje się do niezwłocznego przystąpienia do prac legislacyjnych zapewniających trwałe przywrócenie stanu zgodnego z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej we wskazanych obszarach funkcjonowania państwa” – czytamy w uchwale.