Stowarzyszenie Dziennikarzy RP i Reporterzy bez Granic apelują o zmiany w mediach publicznych

Media publiczne powinny przejść głęboką reformę, szerszą niż tylko miany kadrowe

Prezydium zarządu głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP wydało w czwartek oświadczenie, w którym protestuje przeciwko próbom blokowania przemian w publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej. Międzynarodowa organizacja Reporterzy bez Granic zaapelowała natomiast do premiera Donalda Tuska o systemową reformę na rzecz wolności prasy.

„Polskie Radio i Telewizja Polska, Polska Agencja Prasowa, media opanowane przez polityków PiS, przekształcone w tuby propagandowe jednej partii, powinny być gruntownie odmienione. Dość partyjnej propagandy, szczujni i kłamstw” – napisali członkowie SD RP w oświadczeniu. Ich zdaniem nowy rząd Donalda Tuska ma pełne prawo i społeczne upoważnienie do przeprowadzenia zmian i odpolitycznienia mediów publicznych.

Historyczna szansa na systemową reformę

Stowarzyszenie Dziennikarzy RP protestuje też przeciwko wszelkim próbom blokowania zapowiedzianych przez rząd przemian w publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej. – „Rada Mediów Narodowych i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji miały dość czasu, osiem lat, na przywrócenie tym mediom publicznego charakteru” – wskazali w piśmie dziennikarze.

W sprawie mediów publicznych zaapelowała do Donalda Tuska również organizacja Reporterzy bez Granic (RSF). Wezwała nowy rząd do wykorzystania historycznej szansy na skoordynowaną i systemową reformę na rzecz wolności prasy. „Po ośmioletnich rządach Prawa i Sprawiedliwości, podczas których Polska spadła z 18. na 57. miejsce w Światowym Indeksie Wolności Prasy” – przypomina RSF.

– Prosimy o przekształcenie historycznej szansy w działania systemowe na rzecz niezależności mediów i ochrony dziennikarzy wynikającej z debaty publicznej – apeluje Paweł Szałaj, szef sekcji UE-Bałkany. – RSF jest gotowa udostępnić swoją międzynarodową wiedzę specjalistyczną.

Zmiany muszą być szersze

Organizacja jeszcze przed wyborami parlamentarnymi przygotowała listę 15 rekomendacji opracowanych we współpracy z polskimi ekspertami i mediami, przedyskutowanych z głównymi partiami rządzącymi i opozycją.

Wśród nich jest m.in. likwidacja Rady Mediów Narodowych, odpolitycznienie powoływania kierownictwa mediów publicznych, odejście od polityki „repolonizacji” mediów prywatnych, czy wprowadzenie przejrzystego systemu dystrybucji reklamy sektora państwowego. To również zalecenie zmian w prawie, które ograniczyłoby procesy typu SLAPP i pełne wprowadzenie Rekomendacji w sprawie bezpieczeństwa dziennikarzy przyjętej przez Radę Ministrów Komisji Europejskiej w 2021 roku.

Jak zaznaczyła RSF, zmiany w polskich mediach muszą być szersze niż tylko zmiany kadrowe. A takie zmiany zapewni jedynie zdaniem Reporterów bez Granic przyjęcie kompleksowego projektu ustawy zapewniającej mediom niezależność, bezstronność i wewnętrzny pluralizm.