– Polska się zmienia. Także „Wyborczej” potrzebna jest zmiana pokoleniowa – pisze Kurski. – Ostatnich osiem lat to czas najtrudniejszy w historii „Wyborczej”, ale jednocześnie to lata dla „Wyborczej” najważniejsze. Zespół – każda dziennikarka i każdy dziennikarz – bronił naszych wartości: wolności słowa, krytycznego dziennikarstwa, praworządności, praw mniejszości i wreszcie samej demokracji. Broniliśmy ich mimo nacisków, presji prawnej, gróźb i obelg ze strony autorytarnej władzy. W ogromnej mierze dzięki Państwu, Waszemu wsparciu i wierności „Wyborczej”. Wytrzymaliśmy i pozostaliśmy sobą – podkreśla.
Wicenaczelny zwraca uwagę, że „Gazetę Wyborczą” czeka wkrótce wydzielenie. – Z punktu widzenia właścicielskiego „Wyborcza” będzie nadal w stu procentach własnością Agory SA, tyle że jako spółka córka. Jest sprawą fundamentalną, by wydzielona spółka dysponowała należnym jej, wypracowanym przez dziesięciolecia majątkiem trwałym, który byłby buforem ułatwiającym konieczną transformację „Wyborczej” – pisze Kurski.
Kurski: chciałbym dalej pisać jako senior editor
Jarosław Kurski podaje też osobiste powody mojej decyzji. – Wicenaczelnym byłem przez 17 lat. To wystarczająco długo, by na tym etapie zawodowej kariery powrócić do swojej pasji, czyli pisania. Z racji pewnego doświadczenia chciałbym to robić w „Wyborczej” jako senior editor. „Wyborcza” to moje życie, moje DNA – dodaje.
Obecnie zastępcami redaktora naczelnego “GW” są Aleksandra Sobczak, Mikołaj Chrzan, Roman Imielski i Bartosz Wieliński. – Czwórka tych znakomitych redaktorów, dziennikarzy i menedżerów redakcji pracuje razem od ponad czterech lat, stanowiąc zgrany, zmotywowany i lojalny wobec siebie zespół, przygotowany na czekające ich trudne zadania. To dobra chwila, by całej czwórce i każdemu z osobna wyrazić wdzięczność za pełną oddania pracę. Wierzę, że przeprowadzą „Wyborczą” przez kolejne rafy i wyznaczą nowy kurs – kończy Jarosław Kurski.
Spółka Wyborcza została zarejestrowana 23 sierpnia br. Obecnie jedynym członkiem jej zarządu jest Wojciech Bartkowiak, członek zarządu Agory odpowiedzialny m.in. za segment prasowy. Od początku przyszłego roku do zarządu Wyborczej dołączą dyrektorka sprzedaży „Gazety Wyborczej” Joanna Kwas oraz Mikołaj Chrzan, wicenaczelny „GW” odpowiedzialny m.in. za redakcje lokalne. Równocześnie dyrektorem finansowym spółki zostanie Michał Gutowski, obecnie pełniący obowiązki dyrektora finansów i kontrolingu segmentu prasowego Agory. Wyborcza działalność operacyjną rozpocznie z początkiem kwietnia, ma przejąć od Agory wydawanie „Gazety Wyborczej”. Agora jest jedynym udziałowcem nowej firmy.
Jarosław Kurski w “GW” od 1991 roku
Jarosław Kurski należał do opozycyjnego Ruchu Młodej Polski. Był członkiem redakcji „Solidarności”, podziemnego pisma regionu gdańskiego, którego pierwszy numer ukazał się w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Pracował dla hiszpańskiej agencji prasowej EFE i w „Tygodniku Gdańskim”. Był też rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy.
Kurski związał się z „Gazetą Wyborczą” jako publicysta w 1991 r., a od 2006 r. jest jej wicenaczelnym. Faktycznie kieruje redakcją, chociaż formalnie redaktorem naczelnym jest cały czas Adam Michnik.
Prowadził rozmowy polityczne w Polsacie, TVP i TOK FM. Jest autorem esejów o Raymondzie Aronie „Pokój z widokiem na historię” oraz biografii „Jan Nowak-Jeziorański. Kurier wolności”. Oficer Krzyża Orderu Odrodzenia Polski i Kawaler Orderu Francuskiej Legii Honorowej.
W trzecim kwartale br. grupa Agora zwiększyła przychody o 36 proc. do 363,5 mln zł, głównie dzięki wzrostowi o prawie połowę wpływów kin Helios. Strata netto firmy zmalała z 24,5 do 13,1 mln zł.