Kapituły powołane przez PAP, TVP, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia zrzeszone w grupie Audytorium 17 ogłosiły nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2023 w kategoriach: „Obraz”, „Słowo”, „Muzyka” oraz „Idea”. Nazwiska nominowanych ogłoszono podczas konferencji w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.
„Te kandydatury pokazują, czym są media publiczne. To jest największa instytucja kultury w Polsce” – podkreślił przewodniczący Rady Mediów Narodowych (RMN) Krzysztof Czabański podczas konferencji.
„Nikt tak nie popularyzuje kultury, nikt tak nie wspomaga twórców kultury w Polsce jak media publiczne. Wszystkie inne sprawy, które się dzieją w mediach publicznych, są w pewnym sensie drugorzędne, naskórkowe w stosunku do obszaru kultury. Bez mediów publicznych kultura w Polsce byłaby o wiele słabsza” – powiedział Krzysztof Czabański.
Zwrócił uwagę, że laureaci Nagród Mediów Publicznych „to są najwięksi współcześni twórcy kultury w Polsce”. „Myślę, że ten dorobek warto kontynuować i mam nadzieję, a właściwie pewność, że będzie kontynuowany” – mówił. „Przede wszystkim życzę tego polskim twórcom, bo to dla nich są te nagrody, dla nich są te pieniądze wydawane w mediach publicznych na kulturę. I dzięki mediom publicznym mogą tworzyć te wybitne dzieła, które później również dzięki mediom trafiają do odbiorców” – podkreślił przewodniczący RMN.
„To, co wyróżnia telewizję to kategoria +Obraz+. Wydaje się to naturalne, bo telewizja jest medium, które się ogląda, ale jest zawsze pytanie, co oglądamy, co tworzymy za pomocą czy za pośrednictwem obrazów, które przedstawiamy ludziom” – powiedział prezes Telewizji Polskiej S.A. (TVP) Mateusz Matyszkowicz.
„Co sobie przedstawiamy? Tak naprawdę przedstawiamy sobie idee. Idea jest też czymś, co się ogląda” – mówił. „Pokazujemy idee, nie mogąc ich równocześnie zagadać. (…) Istotna rzecz, która wyróżnia te nasze obrazy, obrazy nadawane przez media publiczne, przez TVP – to to, że to muszą być obrazy, które budują wspólnotę” – podkreślił Mateusz Matyszkowicz, dodając, że „pod tym kątem dobierano w tym roku nominowanych”.
Nominację do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Obraz” otrzymali: producent filmowy i reżyser Michał Kwieciński, aktor, reżyser i scenarzysta Marek Bukowski, reżyser, scenarzysta i dramaturg Filip Zylber oraz operator Piotr Śliskowski. W kapitule tej kategorii zasiedli: Przemysław Babiarz, Jerzy Kopański, Paweł Rzewuski, Aneta Woźniak i Anna Popek (przewodnicząca).
„Przede wszystkim chciałam podziękować panu przewodniczącemu RMN, że nas skonsolidował, że wszystkie media publiczne wspólnie pracują, pokazują te wielkie wartości, które w naszej kulturze są niewyobrażalnie istotne” – powiedziała prezes Polskiego Radia (PR) Agnieszka Kamińska.
„Polskie Radio jako medium publiczne pełni swoją misję z wielką radością i jest to dla Polskiego Radia wielki zaszczyt to pełnienie misji publicznej. To spłacanie zobowiązania wobec słuchaczy, odbiorców” – mówiła. „Muzyka jest naturalną tkanką Polskiego Radia” – podkreśliła prezes PR.
Zwróciła uwagę, że nazwiska nominowanych w tym roku „to są nazwiska prezentujące wszelkie gatunki muzyczne i wielopokoleniowe”. „Jest rzeczą oczywistą, że ta kategoria jest niezmiernie dla Polskiego Radia istotna. Ta możliwość wydobycia, pokazania opinii publicznej, odbiorcom, słuchaczom dorobku tych wspaniałych twórców, którzy w tym roku są nominowani, sprawia nam ogromną przyjemność” – powiedziała Agnieszka Kamińska.
Nominacje do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Muzyka” otrzymali: saksofonista i kompozytor Piotr Baron, wokalista i autor tekstów Marek Piekarczyk, instrumentalistka, wokalistka i pedagog prof. Maria Pomianowska. Kapituła tej kategorii to: Marcin Pospieszalski, Halina Mlynkova, Marta Zalewska, Piotr Cugowski i Piotr Kostrzewa (przewodniczący).
„Ta nagroda zobowiązuje nas także do tego, żeby się dzielić kulturą między sobą. I żebyśmy też wzajemnie byli kulturalni. (…) Wracając do kategorii +Słowo+ i do wolności słowa – to dzisiaj jest to szczególnie ważne. Dlatego, że dziś wielu ludziom, wielu dziennikarzom myli się wolność słowa z manipulacją, z kłamstwem. Oni myślą, że wolność słowa to wolność głoszenia nieprawdy, okłamywania nas wszystkich dookoła” – powiedział prezes Polskiej Agencji Prasowej (PAP) Wojciech Surmacz.
„Ale tak nie jest – to jest wolność do głoszenia prawdy i taka jest nasza kategoria. A prawda jest niewygodna. Prawda w oczy kole zawsze” – powiedział. „Myślę, że ta kategoria też jest niewygodna” – ocenił.
Prezes PAP wyjaśnił, że „kultura jest dla nas najważniejsza”. „Wolność słowa jest dla nas najważniejsza, prawda jest dla nas najważniejsza. Dlatego jesteśmy niewygodni” – podkreślił Wojciech Surmacz.
Nominację do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Słowo” otrzymali: poeta, pisarz i autor tekstów piosenek Ernest Bryll, tłumacz, pisarz i reżyser teatralny Antoni Libera oraz krytyk literacki, publicysta oraz autor książek Krzysztof Masłoń. Nominowała ich kapituła w składzie: Joanna Siedlecka, Andrzej Mastalerz, Wojciech Tomczyk i Radosław Gil (przewodniczący).
„W tym roku już po raz trzeci regionalne rozgłośnie Polskiego Radia, zrzeszone w grupie Audytorium 17, przyznają Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii +Idea+” – przypomniał przewodniczący kapituły w tej kategorii, prezes Zarządu Polskiego Radia Poznań Maciej Mazurek.
„Siedemnaście rozgłośni regionalnych nadających program dla słuchaczy, którzy ponad wszystko cenią swój region; dla których miejsce, gdzie mieszkają, pracują, żyją jest najbliższe sercu” – mówił. „Razem rozgłośnie regionalne tworzą wielką, polską antenę docierającą do mieszkańców całej Polski” – wyjaśnił.
Maciej Mazurek podkreślił, że „nagroda w kategorii +Idea+ przyznana zostanie osobie, która swoją twórczością, swoim życiem świadczy o sile i blasku takich idei, jak piękno, dobro i prawda”. „Od Platona uciec nie sposób w takiej sytuacji” – dodał. „
Zostanie przyznana osobie wiernej idei niepodległej Polski, wolności i solidarności” – wyjaśnił prezes Zarządu Polskiego Radia Poznań.
W kategorii „Idea” do Nagrody Mediów Publicznych 2023 nominowani zostali: poeta, prozaik i dramatopisarz Jarosław Jakubowski, muzyk, poeta i kompozytor Stan Borys oraz literaturoznawca i pisarz prof. Włodzimierz Bolecki. Kapitułę kategorii „Idea” tworzą prezesi 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, zrzeszonych w Audytorium 17.
Wręczenie nagród zaplanowano na 12 listopada o godz. 18 w Studio TVP.
Idea ustanowienia Nagród Mediów Publicznych narodziła się na przełomie 2007 i 2008 r. „Powstała w rozmowie między Andrzejem Urbańskim, ówczesnym prezesem TVP, Januszem Kurtyką, prezesem IPN, i mną, który wtedy byłem prezesem Polskiego Radia. Głównym sensem jest promocja polskiej kultury i przedstawianie twórczości współczesnej w trzech obszarach” – mówił przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wznawiając NMP w 2019 r. – po jedenastoletniej przerwie. Od tamtej chwili laureatami NMP zostali: Jarosław Marek Rymkiewicz, Andrzej Nowak, Joanna Siedlecka i Andrzej Zybertowicz – kategorii „Słowo”. W kategorii „Muzyka” NMP dotychczas otrzymali: Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Beczała, Józef Skrzek i Łukasz Borowicz. Za „Obraz” nagrodzeni zostali: Wawrzyniec Kostrzewski, Mirosław Bork, Elżbieta Jaworowicz i Maria Dłużewska. Nagrodę w kategorii „Idea” – przyznawaną od 2021 r. – otrzymali dotychczas Piotr Semka i Leszek Długosz.