Ogłoszono nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023

W kapitule m.in. Anna Popek i Przemysław Babiarz

Statuetka Nagrody Mediów Publicznych 2019

Maria Pomianowska, Ernest Bryll, Antoni Libera, Stan Borys, Krzysztof Masłoń, Włodzimierz Bolecki, Jarosław Jakubowski, Marek Piekarczyk, Piotr Baron, Michał Kwieciński, Marek Bukowski, Filip Zylber i Piotr Śliskowski zostali nominowani do Nagród Mediów Publicznych 2023.

Kapituły powołane przez PAP, TVP, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia zrzeszone w grupie Audytorium 17 ogłosiły nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2023 w kategoriach: „Obraz”, „Słowo”, „Muzyka” oraz „Idea”. Nazwiska nominowanych ogłoszono podczas konferencji w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.

„Te kandydatury pokazują, czym są media publiczne. To jest największa instytucja kultury w Polsce” – podkreślił przewodniczący Rady Mediów Narodowych (RMN) Krzysztof Czabański podczas konferencji.

„Nikt tak nie popularyzuje kultury, nikt tak nie wspomaga twórców kultury w Polsce jak media publiczne. Wszystkie inne sprawy, które się dzieją w mediach publicznych, są w pewnym sensie drugorzędne, naskórkowe w stosunku do obszaru kultury. Bez mediów publicznych kultura w Polsce byłaby o wiele słabsza” – powiedział Krzysztof Czabański.

Zwrócił uwagę, że laureaci Nagród Mediów Publicznych „to są najwięksi współcześni twórcy kultury w Polsce”. „Myślę, że ten dorobek warto kontynuować i mam nadzieję, a właściwie pewność, że będzie kontynuowany” – mówił. „Przede wszystkim życzę tego polskim twórcom, bo to dla nich są te nagrody, dla nich są te pieniądze wydawane w mediach publicznych na kulturę. I dzięki mediom publicznym mogą tworzyć te wybitne dzieła, które później również dzięki mediom trafiają do odbiorców” – podkreślił przewodniczący RMN.

„To, co wyróżnia telewizję to kategoria +Obraz+. Wydaje się to naturalne, bo telewizja jest medium, które się ogląda, ale jest zawsze pytanie, co oglądamy, co tworzymy za pomocą czy za pośrednictwem obrazów, które przedstawiamy ludziom” – powiedział prezes Telewizji Polskiej S.A. (TVP) Mateusz Matyszkowicz.

„Co sobie przedstawiamy? Tak naprawdę przedstawiamy sobie idee. Idea jest też czymś, co się ogląda” – mówił. „Pokazujemy idee, nie mogąc ich równocześnie zagadać. (…) Istotna rzecz, która wyróżnia te nasze obrazy, obrazy nadawane przez media publiczne, przez TVP – to to, że to muszą być obrazy, które budują wspólnotę” – podkreślił Mateusz Matyszkowicz, dodając, że „pod tym kątem dobierano w tym roku nominowanych”.

Nominację do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Obraz” otrzymali: producent filmowy i reżyser Michał Kwieciński, aktor, reżyser i scenarzysta Marek Bukowski, reżyser, scenarzysta i dramaturg Filip Zylber oraz operator Piotr Śliskowski. W kapitule tej kategorii zasiedli: Przemysław Babiarz, Jerzy Kopański, Paweł Rzewuski, Aneta Woźniak i Anna Popek (przewodnicząca).

„Przede wszystkim chciałam podziękować panu przewodniczącemu RMN, że nas skonsolidował, że wszystkie media publiczne wspólnie pracują, pokazują te wielkie wartości, które w naszej kulturze są niewyobrażalnie istotne” – powiedziała prezes Polskiego Radia (PR) Agnieszka Kamińska.

„Polskie Radio jako medium publiczne pełni swoją misję z wielką radością i jest to dla Polskiego Radia wielki zaszczyt to pełnienie misji publicznej. To spłacanie zobowiązania wobec słuchaczy, odbiorców” – mówiła. „Muzyka jest naturalną tkanką Polskiego Radia” – podkreśliła prezes PR.

Zwróciła uwagę, że nazwiska nominowanych w tym roku „to są nazwiska prezentujące wszelkie gatunki muzyczne i wielopokoleniowe”. „Jest rzeczą oczywistą, że ta kategoria jest niezmiernie dla Polskiego Radia istotna. Ta możliwość wydobycia, pokazania opinii publicznej, odbiorcom, słuchaczom dorobku tych wspaniałych twórców, którzy w tym roku są nominowani, sprawia nam ogromną przyjemność” – powiedziała Agnieszka Kamińska.

Nominacje do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Muzyka” otrzymali: saksofonista i kompozytor Piotr Baron, wokalista i autor tekstów Marek Piekarczyk, instrumentalistka, wokalistka i pedagog prof. Maria Pomianowska. Kapituła tej kategorii to: Marcin Pospieszalski, Halina Mlynkova, Marta Zalewska, Piotr Cugowski i Piotr Kostrzewa (przewodniczący).

„Ta nagroda zobowiązuje nas także do tego, żeby się dzielić kulturą między sobą. I żebyśmy też wzajemnie byli kulturalni. (…) Wracając do kategorii +Słowo+ i do wolności słowa – to dzisiaj jest to szczególnie ważne. Dlatego, że dziś wielu ludziom, wielu dziennikarzom myli się wolność słowa z manipulacją, z kłamstwem. Oni myślą, że wolność słowa to wolność głoszenia nieprawdy, okłamywania nas wszystkich dookoła” – powiedział prezes Polskiej Agencji Prasowej (PAP) Wojciech Surmacz.

„Ale tak nie jest – to jest wolność do głoszenia prawdy i taka jest nasza kategoria. A prawda jest niewygodna. Prawda w oczy kole zawsze” – powiedział. „Myślę, że ta kategoria też jest niewygodna” – ocenił.

Prezes PAP wyjaśnił, że „kultura jest dla nas najważniejsza”. „Wolność słowa jest dla nas najważniejsza, prawda jest dla nas najważniejsza. Dlatego jesteśmy niewygodni” – podkreślił Wojciech Surmacz.

Nominację do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Słowo” otrzymali: poeta, pisarz i autor tekstów piosenek Ernest Bryll, tłumacz, pisarz i reżyser teatralny Antoni Libera oraz krytyk literacki, publicysta oraz autor książek Krzysztof Masłoń. Nominowała ich kapituła w składzie: Joanna Siedlecka, Andrzej Mastalerz, Wojciech Tomczyk i Radosław Gil (przewodniczący).

„W tym roku już po raz trzeci regionalne rozgłośnie Polskiego Radia, zrzeszone w grupie Audytorium 17, przyznają Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii +Idea+” – przypomniał przewodniczący kapituły w tej kategorii, prezes Zarządu Polskiego Radia Poznań Maciej Mazurek.

„Siedemnaście rozgłośni regionalnych nadających program dla słuchaczy, którzy ponad wszystko cenią swój region; dla których miejsce, gdzie mieszkają, pracują, żyją jest najbliższe sercu” – mówił. „Razem rozgłośnie regionalne tworzą wielką, polską antenę docierającą do mieszkańców całej Polski” – wyjaśnił.

Maciej Mazurek podkreślił, że „nagroda w kategorii +Idea+ przyznana zostanie osobie, która swoją twórczością, swoim życiem świadczy o sile i blasku takich idei, jak piękno, dobro i prawda”. „Od Platona uciec nie sposób w takiej sytuacji” – dodał. „

Zostanie przyznana osobie wiernej idei niepodległej Polski, wolności i solidarności” – wyjaśnił prezes Zarządu Polskiego Radia Poznań.

W kategorii „Idea” do Nagrody Mediów Publicznych 2023 nominowani zostali: poeta, prozaik i dramatopisarz Jarosław Jakubowski, muzyk, poeta i kompozytor Stan Borys oraz literaturoznawca i pisarz prof. Włodzimierz Bolecki. Kapitułę kategorii „Idea” tworzą prezesi 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, zrzeszonych w Audytorium 17.

Wręczenie nagród zaplanowano na 12 listopada o godz. 18 w Studio TVP.

Idea ustanowienia Nagród Mediów Publicznych narodziła się na przełomie 2007 i 2008 r. „Powstała w rozmowie między Andrzejem Urbańskim, ówczesnym prezesem TVP, Januszem Kurtyką, prezesem IPN, i mną, który wtedy byłem prezesem Polskiego Radia. Głównym sensem jest promocja polskiej kultury i przedstawianie twórczości współczesnej w trzech obszarach” – mówił przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wznawiając NMP w 2019 r. – po jedenastoletniej przerwie. Od tamtej chwili laureatami NMP zostali: Jarosław Marek Rymkiewicz, Andrzej Nowak, Joanna Siedlecka i Andrzej Zybertowicz – kategorii „Słowo”. W kategorii „Muzyka” NMP dotychczas otrzymali: Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Beczała, Józef Skrzek i Łukasz Borowicz. Za „Obraz” nagrodzeni zostali: Wawrzyniec Kostrzewski, Mirosław Bork, Elżbieta Jaworowicz i Maria Dłużewska. Nagrodę w kategorii „Idea” – przyznawaną od 2021 r. – otrzymali dotychczas Piotr Semka i Leszek Długosz.