Obecna naziemna koncesja głównego kanału TVN wygaśnie 14 kwietnia 2024 roku. Nadawca zgodnie z przepisami na ponad rok przed tym terminem złożył wniosek o przedłużenia prawa do emisji – już w listopadzie ub.r.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na czwartkowym posiedzeniu przedłużyła też koncesje satelitarne TVN International (obecna obowiązuje do10 lutego 2024 roku) i TVN Turbo (obecna wygaśnie 12 kwietnia 2024 roku).
– Decyzję w podjęto jednogłośnie, było pięć głosów „za” i żadnego „przeciw”. Przewodniczący też nie zgłosił zastrzeżeń – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski z KRRiT. – Nie zdążyłem dopytać, dlaczego przez tyle miesięcy członkowie rady i przewodniczący stwarzali problemy, a na koniec wszystko poszło bardzo gładko, ale myślę, że odpowiedź mogłaby być ciekawa – dodaje.
Rzeczniczka prasowa KRRiT potwierdza: wszystkie koncesje zostały przedłużone jednogłośnie. Za zagłosowali jednomyślnie członkowie obecnego składu Krajowej Rady, powołanego jesienią ub.r.: przewodniczący Maciej Świrski, Agnieszka Glapiak, Marzena Paczuska, Hanna Karp i prof. Tadeusz Kowalski.
KRRiT chciała danych o strukturze właścicielskiej nadawcy TVN Krajowa Rada dopiero teraz przedłużła koncesje stacji TVN, ponieważ część jej członków miała wątpliwości co do struktury własnościowej nadawcye. Jednak zdaniem prof. Tadeusza Kowalskiego nie ma w tej chwili żadnych przeciwwskazań dla tego, by nie zajmować się koncesją dla TVN. – Nadawca spełnił już wszystkie warunki, łącznie z tym, że złożył nam sprawozdania finansowe – mówił portalowi Wirtualnemedia.pl prof. Kowalski w lipcu br. Zdaniem naszego rozmówcy – nie ma też reguły w kwestii tego, jak długo nadawcy czekać powinni na rekoncesjonowanie: – Niektórzy czekają trzy tygodnie, inni jak widać siedem miesięcy – podkreśla.
Jeszcze w marcu br. prof. Kowalski wnioskował, w kontekście koncesji dla innej stacji z portfolio TVN – HGTV, by nadawca przysłał do KRRiT dokument opisujący przejrzyście strukturę właścicielską. To o tę strukturę bowiem chodzi w przypadku przedłużenia każdej koncesji dla TVN SA. – Moim zdaniem wszystko w strukturze własnościowej TVN jest jasne, ale skoro ta rzecz wstrzymuje wydanie koncesji, wyszedłem z inicjatywą, by TVN sporządziła dokument opisujący tę strukturę i nadesłała do Rady. Może to skróci proces przedłużania koncesji – mówił nam wówczas prof. Tadeusz Kowalski.
Jednak podczas czerwcowego spotkania z przedstawicielami sejmowej komisji kultury i środków masowego Maciej Świrski mówił, iż do członków Rady dochodzić mają też „medialne informacje o powiązaniach z Rosją spółek z konsorcjum właścicielskiego nadawcy”. Koncern Warner Bros. Discovery faktycznie nadawał swoje międzynarodowe stacje w Rosji, ale w ubiegłym roku opuścił ten kraj. Świrski podkreślał, że KRRiT zwróciła się do TVN, z pytaniem, kto jest właścicielem i zarządzającym „całego łańcuszka firm pomiędzy TVN w Polsce a Warner Bros. Discovery w Stanach Zjednoczonych”.
– TVN odmówił udzielenia tych informacji. Dlatego postępowanie trwa długo. Wysłałem do zarządu TVN żądanie ujawnienia, kto jest w strukturze. Oni przysłali dość bezczelną odpowiedź. Sprawdzamy teraz, kto jest kim i jakie są powiązania – mówił Świrski, podkreślając, że kolejne żądanie „ujawnienia struktury właścicielskiej” zostało już wysłane.
Jak było z koncesjami dla TVN
Należąca do TVN stacja HGTV Polska dostała przedłużenie koncesji o kolejnych 10 lat dopiero pod koniec kwietnia br., po dziesięciu miesiącach oczekiwania. Udzielając praw do nadawania, KRRiT podkreśliła jednocześnie, że nadal analizuje strukturę własnościową nadawcy kanału. Podkreślono też, że TVN od 8 kwietnia 2022 r. należy do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery, powstałego w wyniku fuzji spółek WarnerMedia i Discovery. Wyjaśniono, że „prowadzone w tej sprawie (struktury – JK) postępowanie ma na celu zbadanie zgodności składu kapitałowego TVN S.A. z przepisami prawa medialnego”.
Na koncesję dla TVN24 nadawca czekał z kolei 19 miesięcy. Przyznano ją we wrześniu 2021 roku, ale regulator w uchwale ocenił, iż kanał nie powinien jej dostać oraz wyraził potrzebę wprowadzenia nowych przepisów i orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.
Grupa TVN w amerykańskich rękach jest od połowy 2015 roku, gdy przejął ją Scripps Networks Interactive, trzy lata później przejęty przez koncern Discovery. Natomiast wiosną br. Discovery sfinalizowało warte 40 mld dolarów przejęcie WarnerMedia od koncernu telekomunikacyjnego AT&T. Przez lata bezpośrednim właścicielem TVN była spółka Polish Television Holding zarejestrowana w Amsterdamie. Od połowy ub.r. nadawca należy do Discovery Communications Benelux.
Tekst będzie uzupełniany.