Zazwyczaj przerwy konserwacyjne nadajników trwają kilka godzin i są realizowane w godzinach nocnych lub porannych. Przeważnie nie obejmują niemal wszystkich MUX-ów jednocześnie, tylko pojedyncze.
Dlaczego w przypadku Małopolski prace będą trwać tak długo? – W dniach od 25.10.2023r do 08.12.2023 r. będą prowadzone w Radiowo – Telewizyjnym Centrum Nadawczym Kraków Chorągwica prace modernizacyjne na głównym telewizyjnym systemie antenowym. Prowadzone przez nas prace polegają na wymianie systemu antenowego na nowy, dzięki czemu będą Państwo mogli, po zakończeniu przez nas prac, odbierać w swoich gospodarstwach domowych bardzo dobrej jakości sygnał telewizyjny – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, dyrektor biura marketingu i komunikacji, rzecznik prasowy Emitela.
Emisja z systemu rezerwowego
Firma zapewnia, że dokładka wszelkich starań, aby ewentualne utrudniania były jak najmniej uciążliwe dla widzów. – Aby zapewnić Państwu możliwość odbioru ulubionych programów telewizyjnych, na czas prowadzonych ww. prac modernizacyjnych, emisja prowadzona jest z systemu rezerwowego. Prowadzone przez nas prace nie powinny wpływać na jakość i możliwość odbioru przez Państwa programów, (MUX 1; MUX 2, MUX 3, MUX 4, MUX 6) lecz mogą występować czasowe zakłócenia i przerwy w ww. odbiorze, za które z góry przepraszamy – mówi Sobucka.
Jak zauważa satkurier.pl, MUX-1 (TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Eska TV, Polo TV, Fokus TV) jest w Krakowie nadawany na kanale 43 z mocą 100 kW. MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2) można odbierać dzięki emisji na kanale 23 (moc 100 kW). MUX-3 nadaje na kanale 22 (TVP1, TVP2, TVP3 Kraków, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) (130 kW). Emisja MUX-4 (Wydarzenia 24 i płatny pakiet Polsat Box) jest prowadzona na kanale 21 (100 kW). Z kolei MUX-6 można odbierać dzięki emisji o mocy 100 kW na kanale 25 (TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Nauka, Alfa TVP, TVP ABC Belsat). Prace nie dotyczą MUX-8 (Nowa TV, Zoom TV, Metro, WP), nadawanego na kanale 7 z mocą 10 kW.
Prace w Krakowie zbiegną się dla inżynierów Emitela ze zmianą standardu MUX-3 z głównymi kanałami Telewizji Polskiej. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że pod koniec listopada, multipleks przejdzie w całej Polsce na emisję w DVB-T2/HEVC. Dzięki temu kanały TVP3 i TVP Historia będą nadawane w wysokiej rozdzielczości.