Kapituła Ogólnopolskiego Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, powołana przez Zarząd Polskiego Radia, wyłoniła sześciu nominowanych. Wśród wyróżnionych znalazły się reportaże, które zdaniem jury odznaczały się indywidualnym podejściem do warsztatu reportera, a także ciekawymi tematami i sposobem ujęcia.
17 sierpnia br. ruszył XXVI Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory, który skierowany jest do młodych reportażystów radiowych, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Organizatorem jest Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Ideą konkursu – stworzenie warunków rozwoju młodym reportażystom radiowym poszukującym nowych, oryginalnych środków wyrazu w dziedzinie dokumentu artystycznego.
Spośród nadesłanych prac konkursowych, Kapituła konkursu w składzie: Ewelina Kosałka-Passia – przewodnicząca, Ewa Szkurłat – Adamska, Andrzej Brzoska, Antoni Rokicki, Paweł Kurek oraz Dorota Boniecka-Górny – sekretarz, wybrała sześć reportaży wyróżniających się indywidualnym podejściem do warsztatu reportera oraz ciekawą tematyką i sposobem jej ujęcia.
Reportaże nominowane w Ogólnopolskim Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory 2023:
- „Wynurzony z ciszy” Aleksandry Sadokierskiej z Polskiego Radia Białystok,
- „Rogate dziedzictwo” Karoliny Bieniek z Polskiego Radia Wrocław,
- „Mgła czułych ludzi” Aleksandry Dobieszewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia,
- „W życiu nie ma puenty” Aleksandry Dobieszewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia,
- „Miłość na Stand – Upie” Agnieszki Loch z Polskiego Radia Katowice,
- „Barbórecka” Małgorzaty Lachendro z Polskiego Radia Katowice.
Konkurs zostanie rozstrzygnięty w trakcie Ogólnopolskiego Seminarium Reportażu i Dokumentu, które odbędzie się w dniach 21-23 listopada br. w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 23 listopada br. podczas Gali wręczenia nagród dla Polskich Reportażystów, która odbędzie się w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.
W ramach nagrody, Polskie Radio zapewni środki na realizację autorskiego projektu, a Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia – nadzór artystyczny i pomoc organizacyjną.