W RMF FM trwa dochodzenie mobbingowe po sygnałach od pracowników

Grupa RMF bada zgłoszenia pracowników o „niewłaściwych zachowaniach”, do jakich miało dochodzić w firmie – ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Od kilku tygodni spływają one do zarządu za pośrednictwem służącego do tego narzędzia. Najczęściej w zgłoszeniach ma pojawiać się nazwisko wieloletniego szefa jednego z działów w RMF FM. Firma potwierdza tylko, że trwa postępowanie, nie zdradza żadnych szczegółów.

W czerwcu br. w Grupie Bauer, do której należy też RMF FM został wprowadzony wewnętrzny „Kodeks postępowania”. „Mówi naszym liderom, pracownikom, freelancerom, klientom, partnerom i dostawcom, w jaki sposób prowadzimy działalność w Bauer, do jakich zachowań zachęcamy i jakie standardy wyznaczamy sobie i ludziom, z którymi współpracujemy” – czytamy w nim. Równocześnie wydawca uruchomił także SpeakUp – usługę raportowania, za pomocą której pracownicy mogą zgłaszać zarządowi wszelkie nieprawidłowości w firmie. Można zrobić to albo pod nazwiskiem, albo anonimowo: jedne i drugie zgłoszenia firma zobowiązuje się dokładnie rozpatrzyć.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, za pośrednictwem tego narzędzia od kilku tygodni spływają „liczne informacje”, dotyczące wieloletniego szefa jednego z działów w radiu RMF FM.

– Pierwsze sygnały dotyczące jego mobberskich działań pojawiły się kilka miesięcy temu, ale generalnie te praktyki trwają, odkąd został szefem, czyli już ładnych parę lat. W wewnętrznym dochodzeniu zeznawało już wielu obecnych i byłych pracowników RMF – mówią nasi informatorzy z radia.

Prezes Grupy RMF: wewnętrzna sprawa

Jak ustaliliśmy, prezes Grupy RMF, Kazimierz Gródek kilka dni temu informował pracowników na jakim etapie jest dochodzenie: „Traktujemy te zgłoszenia bardzo poważnie, dlatego obecnie przy współpracy z Grupą Bauer prowadzone jest szczegółowe dochodzenie w sprawie zarzutów, które się pojawiły. Na razie tylko tyle mogę Wam powiedzieć” – napisał do pracowników w wewnętrznym mailu, do którego dotarliśmy.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Kazimierz Gródek – pytany o szczegóły sprawy oraz o nazwisko osoby podejrzewanej o niewłaściwe zachowania – odpowiada tylko: – Nie pomogę w tym panu, to wewnętrzne sprawy firmy.

Fakt prowadzenia postępowania wyjaśniającego potwierdza także w mailu do nas Maciej Brzozowski, dyrektor public relations w Bauera Media Group w Polsce.

– W Grupie Bauer Media, w tym w Grupie RMF działamy w sposób uczciwy i zgodnie z wysokimi standardami etycznymi. Każdą sprawę traktujemy bardzo poważnie. Obecnie prowadzone jest szczegółowe dochodzenie w sprawie zarzutów, które pojawiły się w ostatnim czasie – informuje portal Wirtualnemedia.pl Brzozowski. – Każde zgłoszenie w systemie SpeakUp jest traktowane z najwyższą uwagą. W tej chwili nie mogę nic więcej powiedzieć – dodaje.

Nasi rozmówcy z RMF FM podkreślają, iż czekają na wyniki dochodzenia z niepewnością. Obawę budzi to, czy firma nie zamiecie sprawy pod dywan. – Tutaj chodzi o szefa ważnego działu, osobę zasłużoną dla radia i dla mediów w ogóle, ale jak wiele na to wskazuje niestety z nie najlepszym podejściem do pracowników. Boimy się więc, że zarząd weźmie go w obronę ze względu na dobre wyniki radia i sprawa się rozmyje – słyszymy.

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wulgaryzmy-rmf-fm-przemyslaw-skowron-jacek-tomkowicz-audycja-puls-tygodnia-dla-doroslych

Podejrzenie mobbingu także w publicznym radiu

Niewłaściwymi zachowaniami szefa w Radiu Rzeszów zajmują się natomiast od połowy września br. prawnicy Rady Mediów Narodowych. Chodzi o domniemany mobbing, jakiego względem pracowników dopuszczać miał się prezes rozgłośni. Na tym etapie nie wiadomo, jakie są ustalenia badających. – Zakładam, że na kolejnych posiedzeniach przewodniczący przedstawi nam jakieś wyniki tych prawniczych analiz. Ja będę w każdym razie o to pytał – mówił nam członek RMN, Robert Kwiatkowski.

Od lipca ub. roku trwa także prokuratorskie śledztwo mające wyjaśnić, co działo się w redakcji tygodnika „Newsweek Polska”, kiedy redaktorem naczelnym tytułu był Tomasz Lis. To efekt zawiadomień, jakie latem wpłynęły do prokuratury, dotyczących m.in. zarzutów molestowania seksualnego i naruszania praw pracowniczych. W czerwcu ub.r. Szymon Jadczak opisał na łamach Wirtualnej Polski, że w „Newsweeku” mogło dochodzić do łamania praw pracowniczych, co podwładni Lisa zgłaszali wydawcy. Na razie efekty tego dochodzenia nie są znane, a sam Lis do lipca br. (czyli przez cały rok) nie został przesłuchany w tej sprawie.

RMF FM niezmiennie liderem w Polsce

RMF FM jest liderem rynku radiowego w Polsce. Udział stacji pod względem słuchania w okresie od lipca do września 2023 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 29,1 proc. – wynika z najnowszej fali badania Radio Track Kantar Polska, opracowanej przez portal Wirtualnemedia.pl. Względem analogicznego okresu rok wcześniej udział stacji spadł o 2,2 pkt. proc. – najbardziej w zestawieniu.

W ub.r. spółka Radio Muzyka Fakty Grupa RMF, nadająca RMF FM i internetowe Radio RMF24, osiągnęła wzrost przychodów o 5,8 proc. do 111,83 mln zł, a przy wyższej kwocie zapłaconego podatku dochodowego jej zysk netto zmalał z 17,88 do 14,84 mln zł.