Projekt ustawy przygotowanej przez IWP przewiduje m.in. wprowadzenie bonów o wartości 200 zł (rocznie) na prenumeratę prasy. Bony finansowane z budżetu państwa miałyby otrzymywać osoby w wieku 13-24 lat i te, które skończyły 60 lat. W projekcie jest też system rekompensat dla dystrybutorów prasy działających w miejscowościach, w których liczba mieszkańców nie przekracza 500 tys.
– Projekt ustawy prześlemy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego natychmiast po wyborze szefa tego resortu – mówi Artur Gasiński, zastępca dyrektora generalnego IWP. – Będziemy chcieli, aby potem wpłynął do Sejmu jako rządowy, ale nie wykluczam lobbowania na jego rzecz w klubach poselskich. Naturalnie, jesteśmy otwarci na sugestie dotyczące zmian, mam nadzieję, że nowe władze Polski dostrzegą potrzebę ratowania prasy drukowanej – dodaje Gasiński.
IWP będzie zabiegać o implementację unijnej dyrektywy z 2019 roku o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym: DSM (Digital Single Market), która ma pomóc w osiągnięciu sprawiedliwej równowagi między prawami i interesami twórców oraz wydawców a interesami użytkowników internetu i platform. – Przez brak wdrożenia unijnych regulacji do polskiego systemu prawnego wydawcy nie dostają od platform rekompensat za używanie należących do nich treści. To ogromne kwoty. Będziemy naciskać, aby w nowej sytuacji politycznej ten problem został rozwiązany – zapewnia Gasiński.