Polskie Radio i Radio Łódź wprowadziły zmiany do tegorocznych planów programowo-finansowych. Np. w Programie III nadawanych jest mniej audycji publicystycznych, a więcej rozrywkowych, niż przewidywały wcześniejsze ustalenia z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Z informacji „Presserwisu” wynika, że KRRiT zażądała wyjaśnień, wzywając prezesów tych spółek.
Polskie Radio i Radio Łódź po wprowadzeniu zmian zwróciły się o akceptację KRRiT. Krajowa Rada uznała, że pisemne tłumaczenia szefów spółek są ogólnikowe. Prezeska publicznego radia Agnieszka Kamińska i szef łódzkiej rozgłośni Arkadiusz Paluszkiewicz mają wyjaśnić powody zmian na posiedzeniu, które odbędzie się 25 października.
Jak wynika ze zmodyfikowanego planu programowo-finansowego Polskiego Radia na 2023 rok, w radiowej Trójce m.in. zmniejszono liczbę godzin audycji publicystycznych (o 719 godzin w ciągu roku) i informacyjnych (o 26 godzin), a zwiększono – audycji rozrywkowych (o 494 godziny).
Z kolei korekta dotycząca młodzieżowej Czwórki dotyczy np. ograniczenia audycji informacyjnych (o 76 godzin) i zwiększenia audycji rozrywkowych (o 301 godzin).
W przypadku Radia Łódź zmiany obejmują przeznaczenie mniej godzin na audycje regionalne (o 786 godzin), edukacyjne (o 310 godzin), informacyjne (o 290 godzin), kulturalne (o 124 godziny) i publicystyczne (o 83 godziny), jednocześnie zwiększając czas audycji rozrywkowych (o 574 godziny).