Tylko jedna firma może otrzymać koncesje na nadawanie w ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. – Na ogłoszenie MUX 8 złożono dwa wnioski spółki Red Carpet TV Sp z o.o. z siedzibą w Warszawie. Przygotowywana jest lista wnioskodawców – informuje Wirtualnemedia.pl Agnieszka Katkowska, aspirant w Departamencie Regulacji Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Na początku roku MUX-8 opuściły TVP Kultura HD i TVP Kobieta, które wchodzą obecnie w skład MUX-6. Aktualnie za pośrednictwem ósmego multipleksu są dostępne: Nowa TV, Zoom TV, WP i Metro. MUX-8 może pomieścić jeszcze jeden kanał w wysokiej rozdzielczości (HD) i jeden w standardowej (SD) lub trzy stacje w SD. W lutym przewodniczący KRRiT rozpoczął nieformalne konsultacje w sprawie przyszłego konkursu. Zaproponowano w nich 14 kanałów telewizyjnych. KRRiT zdecydowała, że w konkursie wyłoni trzy wyspecjalizowane kanały, nadawane w standardowej rozdzielczości.
Do udziału zgłosiły się Telewizja Polsat, która zaproponowała stację informacyjną W24 i Red Carpet Media Group z trzema propozycjami kanałów filmowo-serialowych. Tych ostatnich wniosków nie rozpatrywano, bo dotyczyły rozszerzenia koncesji, a nie jej udzielenia. Tylko Polsat, który chce połączyć W24 z kanałem Wydarzenia 24, dostępnym eksperymentalne w ramach MUX-4, złożył poprawny wniosek. KRRiT ponownie opublikowała ogłoszenie. Tym razem dotyczące dwóch miejsc w MUX-8. W międzyczasie Polsat zgłosił W24 w postępowaniu dotyczącym MUX-1 i wygrał ten konkurs.
Jakie kanały mogą trafić do MUX-8?
Kilka dni temu informowaliśmy, że Red Carpet Media Group złożyła wnioski dotyczące kanału serialowo-filmowego RCTV i filmowo-dokumentalnego CTV9. – Złożyliśmy dwa wnioski na MUX-8. Jeden dotyczy proponowanego już wcześniej kanału filmowo-serialowego z dużą zawartością programów poświęconych show-biznesowi. Drugi kanał to program filmowo-dokumentalny, z zawartością filmów i seriali fabularnych oraz filmów dokumentalnych – stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group. Termin na składanie wniosków upłynął 9 października. Tym samym wnioski RCMG są jedynymi.
Jego firma wnioskowała także o koncesję dla Red Carpet Plus w MUX-1. KRRiT uznała, że jedynie wniosek W24 był dobrze przygotowany. Wnioski RCMG i Grupy MWE miały nie zadowalać regulatora m.in. z powodu nieprecyzyjnych informacji o finansowaniu. Koszt koncesji w MUX-8 to blisko 14 mln zł za koncesję i ponad 6 mln zł rocznie dla Emitela, operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Red Carpet Media Group zapewnia, że informacje o finansowaniu znajdują się we wniosku. – Źródła oraz sposób sfinansowania przedsięwzięcia, jaki został przedstawiony, są elementami wniosku koncesyjnego i podlegają ocenie KRRiT – powiedział Kułak. Jeśli RCMG otrzyma koncesje, to KRRiT może rozpisać jeszcze jeden konkurs dotyczący ostatniego wolnego miejsca w MUX-8.
MUX-8 mało atrakcyjny dla nadawców
Jeszcze kilka miesięcy temu zainteresowanie MUX-8 deklarowały m.in. Grupa MWE i TVS. – Po głębszej analizie okazało się, że koszty nadawania naziemnego na MUX-8 przewyższają przychody reklamowe generowane przez widzów eterowych tego multipleksu – tłumaczył po rezygnacji z konkursu Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE. Podobną decyzję podjęła TVS. – Byliśmy wstępnie zainteresowani, ale po szerszych analizach ostatecznie nie złożyliśmy wniosku – wyjaśnił nadawca.
MUX-8 jest nadawany w paśmie VHF, a pozostałe multipleksy w UHF. W przypadku wielu widzów oznacza to konieczność zainstalowania bardziej rozbudowanej instalacji antenowej, a więc realny zasięg tego multipleksu niż mniejszy. Telewizja WP i Nowa TV po rozpoczęciu nadawania w 2016 roku w ramach MUX-8 zainwestowały dużo w programy newsowe, które nie przyniosły stacjom znaczącej oglądalności i zostały szybko zlikwidowane. Zoom TV nadal nie jest rentowny. Emisja ósmego multipleksu odbywa się w przestarzałym standardzie DVB-T, dlatego stacje nie są nadawane w jakości HD. Na razie nie ma terminu migracji MUX-8 do DVB-T2/HEVC i wysokiej rozdzielczości.