Według Lufta poprzez emisję tych belek nadawca wielokrotnie naruszył art. 18 ust. 1 Ustawy o radiofonii i telewizji, zakazujący publikowania treści dyskryminujących ze względu na przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, a także art. 21 ust. 2 pkt 2, zobowiązujący TVP do rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą oraz art. 21 ust. 1, zobowiązujący media publiczne do zachowania pluralizmu i bezstronności.
Do skargi Luft dołączył tabelę z 27 przykładami zastosowania tej belki w latach 2019-2023 oraz stopklatki z poszczególnych wydań „Wiadomości” z widoczną belką.
„Przekaz »Polacy stawiają na Prawo i Sprawiedliwość« i regularne jego publikowanie, ma charakter dyskryminacyjny w stosunku do tych wszystkich, którzy na PiS nie głosują i nie stawiają na tę partię. Wyklucza bowiem ze wspólnoty narodowej Polaków, tych z nas, którzy głosują i stawiają na inne partie” – napisał Luft w skardze.
Jak dodał, wspomniane stwierdzenie nie spełnia warunku rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą. – „Bo przecież większość Polaków stanowią wyborcy innych partii niż PiS – Polacy stawiający na PiS nigdy nie stanowili większości. Dlatego takie notoryczne publikowanie tego zakłamanego przekazu o charakterze propagandowym narusza również art. 21 ust 1 i 2 Ustawy” – napisał.
Luft oczekuje więc od przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego ukarania nadawcy i podjęcia skutecznych działań, które zapobiegną takiemu naruszaniu ustawy przez TVP.
Wcześniej Krzysztof Luft złożył też inną skargę na TVP. Jak tłumaczył, chodzi o „notoryczne naruszanie” Ustawy o radiofonii i telewizji przez telewizję publiczną w TVP Info oraz w programach informacyjnych i publicystycznych TVP 1 i TVP 2. „Przedmiotem niniejszej skargi jest skrajnie nierówny sposób traktowania podmiotów działających na polskiej scenie politycznej” – napisał Luft.