Koalicja Obywatelska w czwartek 13 lipca złożyła projekt noweli ustawy o radiofonii i telewizji do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Przewiduje on dodanie przepisu, zgodnie z którym „przewodniczący Krajowej Rady wydaje decyzję o udzieleniu koncesji na kolejny okres nie później niż przed upływem 3 miesięcy od wygaśnięcia koncesji”. „W przypadku gdy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie podejmie uchwały w sprawie udzielenia lub odmowy udzielenia koncesji na kolejny okres w terminie 14 dni przed terminem wskazanym, Przewodniczący Krajowej Rady wydaje decyzję o udzieleniu koncesji na kolejny okres z urzędu” – brzmi drugi, proponowany zapis.
„Naganna praktyka KRRiT”
„Doświadczenia ostatnich miesięcy związane z przedłużającymi się procedurami przyznawania koncesji dla telewizji TVN24 oraz TVN7, a także dla radia Tok FM wskazują na pilną potrzebę nowelizacji art. 35a ustawy o radiofonii i telewizji” – napisano w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy medialnej.
„Obecne rozwiązania – w świetle doświadczeń związanych z działalnością KRRiT w zakresie przyznawania i przedłużania koncesji na nadawanie programów – wskazują, że nadawcy są pozbawieni skutecznego prawa do ochrony swoich interesów, a tym samym do wypełniania zadań związanych z funkcjonowaniem wolności słowa i mediów w demokratycznym państwie prawa” – zwraca uwagę Koalicja Obywatelska.
KO wskazuje również, że obecnie mamy do czynienia „z naganną praktyką wydawania decyzji niemal w ostatnim czasie przed wygaśnięciem dotychczasowej koncesji, czy – jak w przypadku HGTV – z długotrwałym procesem koncesyjnym, co pozbawia nadawców możliwości skutecznej ochrony swoich interesów”.
Przypomnijmy, że przedłużenie koncesji dla TVN 24 zajęło Krajowej Radzie 19 miesięcy (KRRiT decyzję w tej sprawie podjęła cztery dni przed wygaśnięciem prawa do nadawania), a dla TVN Siedem – ponad rok. W przypadku radia Tok FM KRRiT potrzebowała dziewięciu miesięcy na decyzję.