Fundacja informuje, że do tej pory złożyła 30 wniosków, ponad 25 tys. skarg (na programy telewizyjne i radiowe) oraz siedem skarg do sądu na bezczynność Krajowej Rady. Zapadło też sześć rozstrzygnięć Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który nakazał przewodniczącemu KRRiT Maciejowi Świrskiemu zajęcie się naszymi wnioskami.
Mimo to narodowy regulator nie ukarał ani TVP, ani Radia Maryja, ani TV Trwam za audycje, w których osoby LGBT+ nazywane są perwersyjnymi dewiantami, czy zagrożeniem dla normalnych rodzin – podaje fundacja w komunikacie. Nie ma ona wątpliwości, że te treści naruszają wymogi art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, ale nie ma żadnej reakcji KRRiT.
Jeden z wyroków zapadł w maju. Wtedy WSA w Warszawie stwierdził bezczynność przewodniczącego KRRiT w sprawach trzech skarg Fundacji Basta. Kierowana przez aktywistę Barta Staszewskiego organizacja alarmowała w nich, że w audycjach TVP i Radia Maryja szerzona była mowa nienawiści wobec osób LGBT+. KRRIT n
Basia: Polska nie walczy z nienawistnym przekazem w mediach
– Dzięki składanym przez nas skargom i wnioskom zapadają kolejne wyroki nakładające na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji nakaz zajęcia się naszymi wnioskami o ukaranie dyskryminujących nadawców, którym w przeważającej większości jest TVP. Dzisiejsza skarga do Komisji Europejskiej za nierespektowanie prawa unijnego to bardzo ważny krok, aby zmusić Polski rząd do tego, aby na poważnie zajęła się homofobią i transfobią w Polskich mediach. Polska przyjęła na siebie obowiązek walki z nienawistnym przekazem w mediach i nic z tym nie robi – komentuje Bart Staszewski, prezes fundacji Basta.
Staszewski podkreśla, że „ medialne ataki potęgują polaryzację społeczeństwa i zwiększają prawdopodobieństwo ataków i dyskryminacji społeczności LGBT+” – Misją mediów publicznych jest propagowanie etycznych, artystycznych i intelektualnych wartości i udostępnianie rzetelnych informacji. Wypowiedzi, które mieliśmy możliwość usłyszeć w ubiegłym miesiącu w polskich mediach dalece od tej misji odbiegają – dodaje aktywista.
Komisja Europejska ma teraz 14 dni na odpowiedź na skargę złożoną przez Fundację Basta.
We wrześniu ub.r. zakończyła się 6-letnia kadencja poprzedniego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z Witoldem Kołodziejskim jako przewodniczącym. Nowym składem Krajowej Rady kieruje Maciej Świrski.