„Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski podjął decyzję o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie audycji »Szkło kontaktowe«, wyemitowanej w programie TVN24 15 maja 2023 r. o godz. 22:00” – poinformowała Krajowa Rada w piątek rano na Twitterze.
Według przewodniczącego Świrskiego nadawca naruszył art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji.
W połowie maja Krzysztof Daukszewicz w „Szkle kontaktowym” skomentował zapowiedź programu Piotra Jaconia (dziennikarza TVN 24 i ojca transpłciowej córki): „A jakiej płci on dzisiaj jest?”. Daukszewicz szybko zdał sobie sprawę z niestosowności swojej wypowiedzi. Na koniec programu, nie zdając sobie sprawy, że mikrofony wciąż są włączone, powiedział: „Chyba ja pier…lnąłem głupotę”.
Ze słowa przeprosił zarówno sam Daukszewicz, jak i stacja oraz Tomasz Sianecki, gospodarz odcinka.
Po emisji do KRRiT wpłynęły skargi na TVN 24, a przewodniczący „wystąpił do nadawcy o materiał i odniesienie się do zarzutów: poniżanie, dyskryminowanie i wyśmiewanie osób transseksualnych i ich bliskich oraz wulgaryzmy”.
– Jest to kolejny pretekst, żeby nękać tego nadawcę. Kiedyś się mówiło: „Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie”. Tak to wygląda – komentuje „Presserwisowi” prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT. – Audycja ma określoną formułę, była po godzinie 22. Zrobiła się burza w szklance wody, część osób odeszła, padły przeprosiny. Nie dopatrzyłbym się naruszenia przepisów – dodaje.
Maciej Świrski prowadzi również postępowania administracyjne (o nałożeniu kary) w sprawie reportaży TVN 24: „Siła kłamstwa”, dotyczącego podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza oraz „Franciszkańska 3”, który przedstawia dowody na to, że Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii w Kościele. Ponadto prowadzi dwa postępowania wyjaśniające dotyczące „Kropki nad i” TVN 24 – jedno dotyczy programu z prof. Barbarą Engelking, a drugie odcinka z udziałem reżyserki Agnieszki Holland.