Z naszych informacji wynika, że do spotkania doszło w poniedziałek 12 czerwca w siedzibie Krajowego Instytutu Mediów, którego obowiązki dyrektora pełni Maciej Świrski. Wzięli w nim udział przedstawiciele m.in. Telewizji Polskiej, Telewizji Polsat, TVN Warner Bros. Discovery, Canal+ Polska i Wirtualnej Polski.
– Nie mieliśmy wcześniej spotkań z przewodniczącym – mówi jeden z uczestników. – Podczas spotkania deklarował on, że jest otwarty na współpracę z nami – relacjonuje i opowiada: – Powiedział, że nie zamierza odbierać koncesji ani radiu Tok FM, ani telewizji TVN, chyba że naruszą prawo.
Uczestnicy spotkania usłyszeli, że Krajowy Instytut Mediów dalej realizować ma badanie założycielskie.
Maciej Świrski w trakcie spotkania z nadawcami zapowiedział utworzenie centrum kompetencyjnego technologii medialnych. – Przewodniczący mówił też, że będzie powoływał grupę zajmującą się deepfake’ami, a także tworzył coś w rodzaju repozytorium reklam – mówi inny uczestnik spotkania.
Maciej Świrski na czele KRRiT stanął 10 października 2022 roku. Wcześniej Krajową Radą kierował Witold Kołodziejski. „Z poprzednim przewodniczącym mieliśmy w miarę regularne spotkania. Trzy razy w roku spotykaliśmy się w Krajowej Radzie, a w KIM – w związku z badaniem założycielskim i pozostałymi projektami – nawet kilka razy w miesiącu. Istniał również stały kontakt z KRRiT, były rozmowy o wspólnych inicjatywach” – mówił w lutym „Presserwisowi” Przemysław Broniszewski, członek zarządu Związku Pracodawców Ogólnopolskich Mediów Telewizyjnych MOC TV.
Szef KRRiT do tej pory nie spotkał się z branżą radiową.