Maciej Dorosiński, dziennikarz Górniczej i portalu netTG.pl z nagrodą w konkursie Silesia Press

Maciej Dorosiński i bohater jego tekstu Stanisław Jakubowski. Obaj odebrali w czwartek wyróżnienia w konkursie Silesia Press. Laureatom towarzyszy Anna Zych, nasza redaktor naczelna i prezes Wydawnictwa Gospodarczego fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Nasz redakcyjny kolega Maciej Dorosiński, dziennikarz Trybuny Górniczej i portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie zdobył nagrodę w rozstrzygniętym w czwartek, 15 czerwca, 18. konkursie dziennikarskim Silesia Press 2023. Wyróżniono go za reportaż „Z papieżem w celi śmierci”. Gala konkursu odbyła się w katowickim hotelu Monopol.

W nagrodzonym materiale, który ukazał się na łamach Trybuny Górniczej 3 lutego b.r., autor opowiedział Czytelnikom historię Stanisława Jakubowskiego, nestora i legendy polskiego i śląskiego fotoreportażu, pierwszego Polaka, który zdobył złoty medal w konkursie World Press Photo w 1970 r., a także naszego redakcyjnego Kolegi. Maciej Dorosiński także jest fotografem i dokumentalistą, pewnie i to miało znaczenie przy realizacji nagrodzonego reportażu.

Odbierając wyróżnienie i dziękując za nagrodę Maciej zwrócił uwagę, że aby opowiedzieć jakąś historię, dziennikarz musi dotrzeć do bohatera, który mu zaufa, otworzy się przed nim, powierzy mu swoje życiowe tajemnice. I taką właśnie osobą jest pan Stanisław Jakubowski, bohater reportażu „Z papieżem w celi śmierci”.

Jury Silesii Press 2023 w czwartek doceniło również pana Stanisława Jakubowskiego, wręczając mu wyróżnienie, jako nestorowi śląskich fotoreporterów. Pan Stanisław, który w przyszłym roku ukończy 90 lat, osobiście przyjął nagrodę i podziękował za wyróżnienie. Oczywiście do hotelu Monopol przybył z cyfrowym Canonem.

W reportażu Macieja pan Stanisław opowiedział m.in., jak fotografował akcję w KWK Rokitnica, gdzie poszukiwano z dobrym skutkiem górnika Alojza Piontka.

A skąd się wziął tytuł nagrodzonego tekstu? Stanisław Jakubowski był w gronie dziennikarzy, którzy obsługiwali pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. – Z bliska obserwowałem, jak modlił się w kaplicy na Jasnej Górze. Jednak największe emocje poczułem, gdy byłem w gronie trzech dziennikarzy, którzy towarzyszyli papieżowi w czasie wizyty w celi śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. To było niesamowite przeżycie – mówił Maciejowi Dorosińskiemu.

Pan Stanisław z pochodzenia jest Krakusem, ale w 1946 r. z rodzicami przyjechał na Śląsk. Trafił do Gliwic i tak związał się z regionem, którego różne oblicza pokazywał jako reporter Centralnej Agencji Fotograficznej, a potem Polskiej Agencji Prasowej. Swoją pracę zawodową zakończył w „Trybunie Górniczej” w 2006 r. Wtedy też w wieku 72 lat ostatni raz był na dole.

Grand Prix Silesia Press w tym roku przypadło w udziale dziennikarzowi portalu Ślązag.pl Tomaszowi Borówce, za historyczny reportaż o wojennej miłości zakończonej happy endem. Historia bardzo osobista, bo dotyczyła babci i dziadka autora reportażu. Tomku, gratulacje. To już trzecia z rzędu nagroda Silesia Press jaką zdobył red. Borówka.

Laureatami trzech równorzędnych drugich nagród zostali: Izolda Czmok-Nowak z TVP Katowice za autorski program „Dej pozór! Szoł tok Izoldy Czmok”, Anna Dudzińska z Radia 357 za reportaż „Kiedy dobro się zmęczy” oraz Katarzyna Pachelska z portalu Slazag.pl za wywiad z dr hab. Agatą Twardoch „Metropolia potrzebuje metropolitalnej polityki mieszkaniowej. I lepszej marki”.

Stanisław Jakubowski z aparatem towarzyszył także innym znanym osobistościom, dokumentował codzienne i niecodzienne wydarzenia, także te, gdy ludzie dostawali dosłownie drugie życie. Nigdy nie liczył, ile zrobił zdjęć. Są ich tysiące. Teraz 89-letni fotoreporter przebywa w Domu Pomocy Społecznej Caritas w Wiśniczach. Tu także nie rozstaje się z aparatem. Cyfrowym Canonem dokumentuje życie ośrodka. Zdjęcia obrabia na komputerze. Stwierdza, że w zakresie obsługi laptopa orłem nie jest, ale daje radę. Przyznaje też, że fotoreporterem jest się przez całe życie. Gdy to mówi, widać błysk w jego oczach – pisał red. Dorosiński.

Równorzędne trzecie nagrody otrzymali Violetta Rotter-Kozera z TVP Katowice za reportaż „Spotkanie z K. Zimmermanem”, Grzegorz Barański z TVP Katowice za magazyn gospodarczy „Relacje” oraz Julia Karasiewicz z „Dziennika Zachodniego” za materiał „W poszukiwaniu ciszy”.

Jury zdecydowało również o przyznaniu czterech wyróżnień. Otrzymali je: Dagmara Kowalczyk (Dzień Dobry TVN), Michalina Maciejewska (TVP Katowice), Grzegorz Lisiecki (Slazag.pl), a także Maciej Dorosiński (Trybuna Górnicza i Nettg.pl).

Dyplomy jubileuszowe odebrali również Wojciech Kuśpik – za inicjatywę i konsekwentną realizację wiodącego międzynarodowego wydarzenia biznesowego: Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w roku jego 15. jubileuszowej edycji, oraz prezes TVS Arkadiusz Hołda, a także Anna Tabaka i Maria Zawała z Telewizji TVS – za stworzenie silnej śląskiej marki medialnej Telewizji TVS w 15. rocznicę powstania stacji.

Gratulujemy wszystkim laureatom.

Konkurs dziennikarski Silesia Press, organizowany jest przez Stowarzyszenie Mediów Regionalnych Silesia (wcześniej Stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej) od 2006 roku.