Prawie połowa Polaków źle ocenia TVP

Polskie Radio i Radio Maryja dużo gorzej niż RMF FM i Radio ZET

Danuta Holecka w studiu "Wiadomości"

Telewizja Polska i Radio Maryja to jedyni z głównych nadawców, którzy zbierają wśród Polaków więcej negatywnych niż pozytywnych ocen – wynika sondażu CBOS. O TVP źle sądzi aż 45 proc. osób. Pogorszyły się też opinie o najpopularniejszych nadawcach prywatnych, ale tylko w przypadku TVN przekraczają 20 proc. – wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

W kwietniowym sondażu CBOS negatywną opinię o Telewizji Polskiej wyraziło 45 proc. respondentów. To o 2 pkt proc. więcej niż w badaniu zrealizowanym rok wcześniej. Natomiast odsetek ankietowanych pozytywnie oceniających TVP zmalał przez rok z 40 do 39 proc., a tych niemających sprecyzowanej opinii o nadawcy – z 17 do 16 proc.

Pogorszyły się oceny TVN i Polsatu

TVP jako jedyny z głównych nadawców zbiera więcej krytycznych niż korzystnych opinii, ale przez ostatni rok mocniej pogorszyły się oceny TVN i Polsatu. W przypadku tego pierwszego nadawcy udział negatywnych opinii poszedł w górę z 19 do 25 proc., a pozytywnych zmalał z 61 do 52 proc.

Polsat obecnie na plus ocenia 66 proc. Polaków (przed rokiem było to 72 proc.), a na minus – 11 proc., o 3 pkt proc. więcej niż rok wcześniej.

Radio Maryja z gorszymi ocenami od Polskiego Radia

Z czołowych stacji i nadawców radiowych najlepsze opinie zbiera RMF FM – 57 proc. pozytywnych (o 3 pkt proc. mniej niż w ub.r.) i tylko 6 proc. negatywnych (wobec 5 proc. przed rokiem). W przypadku Radia ZET odsetek ocen dodatnich zmalał z 52 do 51 proc., a ujemnych wzrósł z 6 do 8 proc.

Dużo gorzej oceniane są Polskie Radio i Radio Maryja. O publicznym nadawcy pozytywnie wyraża się niezmiennie 31 proc. respondentów, a udział tych z krytycznymi opiniami zwiększył się z 24 do 26 proc.

W przypadku Radia Maryja proporcje są najbardziej niekorzystne. Odsetek pozytywnych ocen tak jak przed rokiem wyniósł 19 proc., a negatywnych wzrósł z 29 do 32 proc. Radio Maryja jest najmniej znaną z analizowanych marek – opinii o stacji nie ma około połowy ankietowanych (w br. 49 proc., a przed rokiem 52 proc.).

Tegoroczny sondaż został zrealizowany przez CBOS od 11 do 20 kwietnia na reprezentatywnej grupie 1081 Polaków. Respondenci sami wybierali formę badania: wywiad bezpośredni (CATI), telefoniczny (CAPI) lub ankieta internetowa (CAWI).