W sprawozdaniu abonamentowym Telewizja Polska wyliczyła, że w ub.r. kupiła działające w standardzie HD wozy transmisyjne dla swoich ośrodków w Gdańsku, Poznaniu i Lublinie. Już wcześniej takie wozy trafiły do jej ośrodków w Bydgoszczy i Rzeszowie.
Z drugiej strony wycofano z użytku wozy transmisyjne w technologii SD, z których korzystano w oddziałach w Łodzi, Lublinie, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie. Zaznaczono, że były one mocno wyeksploatowane.
Publiczny nadawca dysponuje też dwoma wozami HD (14- i 10-kamerowym) w swoim warszawskim centrum usług produkcyjnych. Ten 14-kamerowy jest obecnie modernizowany do technologii UHD. Spółka ma również po jednym dźwiękowym, graficznym i w standardzie Super Slomotion.
TVP ma więcej stacji i studiów HD
Ponadto TVP przeprowadziła modernizację stacji satelitarnych w oddziałach w Łodzi, Szczecinie, Kielcach i Rzeszowie. Na koniec ub.r. miała 18 takich stacji w oddziałach (z czego 16 w standardzie HD) oraz pięć w centrali: cztery stacje HD w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i 6-kamerową stację HD w centrum usług produkcyjnych.
W sprawozdaniu opisała, że stacji satelitarnych w oddziałach „wykorzystywane są przede wszystkim do realizacji audycji informacyjnych i przekazów sportowych na potrzeby TVP Info i TVP Sport”, ponadto „realizują przekazy i proste transmisje na potrzeby własne oraz programów regionalnych TVP3”, a w oddziałach, w których nie ma takich wozów, pełnią funkcję wielokamerowych wozów transmisyjnych”.
Spółka podała też, że wymieniła wyeksploatowane wozy DSNG i urządzenia nadawczo-odbiorcze oraz oddała do użytku Telewizyjnej Agencji Informacyjnej nową stację DSNG w standardach HD i UHD. W br. ogłosiła przetargi dotyczące zakupu stacji DSNG na potrzeby TVP Wilno i modernizację stacji DSNG w oddziale w Łodzi.
W ub.r. zmodernizowała do pracy w standardzie HD studia w swoich oddziałach w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Poznaniu i Szczecinie, a także redakcji w Toruniu i Koszalinie, a także uruchomiła takie studio w redakcji w Elblągu. Łącznie poza Warszawą ma 34 studia, licząc z tym w redakcji TVP Wilno.
Natomiast w centrali TVP przy ul. Woronicza w Warszawie działa 11 studiów: sześć tradycyjnych w standardzie HD, dwa wirtualne studia HD, dwa współpracujące ze studiami HD i jedno ze sprzętem cyfrowym SD, a w siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej – osiem studiów HD.
Nadawca w ub.r. dalej doposażał sprzętowo swoje jednostki regionalne (kupił m.in. kamkordery i tory kamerowe dla oddziałów w Bydgoszczy, Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Wrocławiu, Opolu i Olsztynie oraz redakcji w Koszalinie), a w br. planuje wyposażyć technologicznie swoje nowe siedziby regionalne: w Kielcach i Gorzowie Wielkopolskim.
W ub.r. Telewizja Polska zanotowała 117,5 mln zł straty z realizacji misji publicznej, wobec 3,9 mln zł nadwyżki rok wcześniej. Mocno zmalał budżet TVP2, natomiast wzrosły wydatki na nowe stacje, kanały dla widzów za granicą, TVP Info i TVP Sport.