Bogusław Kisielewski, prezes zarządu Grupy Kino Polska, podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami zapewniał, że informacja o przejściu MUX 3 TVP na nowy standard już w listopadzie padła podczas odbywającej się 22 i 23 maja w Sopocie konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej. – Był na niej przedstawiciel telewizji publicznej i potwierdził to – powiedział Kisielewski.
Centrum Informacji TVP nie podało jednak „Presserwisowi” konkretnego terminu, przekazując tylko, że przełączanie standardu MUX 3 nastąpi najprawdopodobniej do końca br.
Zgodnie z decyzją rezerwacyjną UKE Telewizja Polska w starym systemie może nadawać do końca grudnia.
Termin przełączenia MUX 3 z kanałami TVP na nowym standard jest istotny dla nadawców komercyjnych. Przejście tego multipleksu na nowy system zakończy bowiem rozpoczęty w zeszłym roku tzw. refarming, związany ze zmianą standardu i reorganizacją multipleksów naziemnych.
TVP z przewagą nad kanałami prywatnymi
MUX 1 i MUX 2 z kanałami prywatnymi na nowy standard musiały przejść do końca czerwca 2022. Początkowo ten obowiązek miał objąć też MUX 3 ze stacjami TVP, ale na wniosek szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego do prezesa UKE Jacka Oko ten termin wydłużono do końca 2023. Tłumaczono to kwestiami bezpieczeństwa związanymi z wojną w Ukrainie.
TVP, nadając w starym standardzie, ma przewagę nad kanałami prywatnymi. Według danych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z marca 990 tys. gospodarstw domowych ma dostęp do telewizji tylko w starym standardzie. Tacy widzowie nie odbierają więc m.in. Polsatu, TVN czy Stopklatki z Grupy Kino Polska. To przekłada się na niższą oglądalność tych kanałów i ich mniejsze przychody z reklam. Czołowi nadawcy prywatni już w połowie zeszłego roku zapowiedzieli, że będą ubiegać się o rekompensaty za poniesione straty.
– Zgodnie z polskim prawem o rekompensaty możemy wystąpić dopiero, gdy proces refarmingu się zakończy. Według polskiego prawa, żeby wystąpić o odszkodowanie, to szkoda musi być pełna, udowodniona i w pełnej wysokości – stwierdził w piątek Bogusław Kisielewski, prezes Grupy Kino Polska. Jak dodał, nie ma sensu zaczynać ubiegania się o rekompensaty przed zakończeniem przełączenia MUX 3. – Praktycznie wszyscy nadawcy mają to samo podejście. Działamy w ramach stowarzyszenia telewizji naziemnej organizacji KIGEIT (Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji). Śledzimy ten proces i monitorujemy go. Jeśli będzie my mogli już policzyć straty, które ponieśliśmy, to będziemy podejmować decyzje o odszkodowaniu – podkreślił Kisielewski.