Powstanie Konkursu Piosenki Eurowizji to efekt tego, że tegoroczny konkurs muzyczny zorganizowany został w brytyjskim Liverpoolu (zwycięska w 2022 r. Ukraina z powodu wojny nie mogła go organizować, rolę tę przejęła Wielka Brytania). Tymczasem w Walii odbywa się również poświęcony literaturze coroczny Hay Festival. Organizatorzy obu wydarzeń zdecydowali się połączyć siły. Tak powstał Konkurs Książki Eurowizji.
Kto uczestniczy w książkowej Eurowizji? Na stronie Hay Festival czytelnicy całego świata mogli zgłaszać nazwiska swoich literackich ulubieńców. Zgłoszeń było tysiące, eksperci wybrali z nich po jednym kandydacie lub kandydatce z 37 krajów – właśnie tyle państw uczestniczyło w tym roku w muzycznej Eurowizji w Liverpoolu.
Książki z 37 państw w Konkursie Książki Eurowizji
Do konkursu można było zgłosić jakąkolwiek książkę beletrystyczną napisaną w danym kraju od 1956 r. – wtedy odbył się pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji. W piątek 2 czerwca o godzinie 20.30 zorganizowanie zostanie wydarzenie podczas którego odbędzie się dyskusja na temat nominowanych książek. Na koniec wyłoniony zostanie zwycięzca rywalizacji.
Polskę w książkowym konkursie reprezentuje Olga Tokarczuk z książką „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (Wydawnictwo Literackie), która ukazała się w 2016 r. Główną bohaterką pozycji jest Janina Duszejko. Bohaterka mieszka w coraz bardziej opustoszałej Kotlinie Kłodzkiej, a swój czas poświęca na doglądanie domów porzuconych przez sąsiadów, praktykowanie astrologii, ale i zachwyt nad otaczającą ją naturą, zwierzętami.
Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji wygrała Loreen, zdobywając największą sumę głosów po zliczeniu punktów od widzów i jurorów. Szwedzka artystka wykonała piosenkę „Tattoo”. To jej drugie zwycięstwo w Eurowizji. Reprezentująca Polskę Blanka zajęła 19. miejsce.