W ujawnionym w środę rano Światowym Indeksie Wolności Prasy 2023 (World Press Freedom Index) Polska znalazła się na 57. miejscu. To awans o 9 miejsc w porównaniu z zeszłym rokiem. Ale nie ma się z czego cieszyć, to piąte najgorsze miejsce w Unii Europejskiej – oceniają Reporterzy bez Granic, organizacja, która ten najważniejszy na świecie ranking przygotowuje od 2002 roku.
Awans o dziewięć miejsc w Światowym Indeksie Wolności Prasy 2023 (World Press Freedom Index 2023) nie oznacza znaczącego postępu w kwestii wolności mediów w Polsce.
– Mimo awansu o dziewięć miejsc Polska pozostaje piątym najgorszym krajem UE pod względem wolności prasy – zauważa Pavol Szalai, szef Biura Reporterów bez Granic ds. UE i Bałkanów.
Dodaje, że trzeba również wziąć pod uwagę, że Polska znajduje się w miejscu rankingu, gdzie różnice punktowe pomiędzy krajami są niewielkie – zmiany pozycji mogą tu więc następować często.
– Względnie stabilny i niski wynik wskaźnika politycznego sygnalizuje, że rząd – tradycyjnie wrogo nastawiony do wolności prasy – nie zwiększył znacząco presji politycznej w 2022 r. – ocenia Szalai. – Jednak władze podjęły ostatnio nowe polityczne próby bezprawnego ograniczenia wolności mediów.
Reporterzy zwracają uwagę na tzw. lex pilot (ustawę ostatecznie wycofana z parlamentu) oraz działania KRRiT wobec mediów komercyjnych na podstawie skrag widzów i słuchaczy (sprawy w stosunku do TVN, Radia Zet i Tok FM).
– Spadek wskaźnika społecznego sygnalizuje narastającą presję społeczeństwa na dziennikarzy. Pokazały to reakcje, z jakimi spotykają się media, gdy krytycznie podchodzą do spraw związanych z II wojną światową czy ze zmarłym papieżem Janem Pawłem II – mówi Pavol Szalai.
Najwyżej w Światowym Indeksie Wolności Prasy 2023 (World Press Freedom Index) znalazły się:
- Norwegia
- Irlandia
- Dania
- Szwecja,
- Finlandia
- Holandia
- Litwa
- Estonia
Zestawienie „World Press Freedom Index” corocznie klasyfikuje 180 krajów, jest publikowane od 2002 roku. Eksperci oceniają wolność mediów na podstawie pięciu wskaźników – politycznego, ekonomicznego, prawnego, społecznego i bezpieczeństwa.