Prokuratura na razie bez decyzji ws. postępowania w KIM

Instytut kontynuuje działalność

Na początku lutego Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że negatywnie oceniła działalność Krajowego Instytutu Mediów

Prokuratura nadal nie podjęła decyzji o wszczęciu postępowania w sprawie złożonego na początku stycznia przez Najwyższą Izbę Kontroli zawiadomienia dotyczącego nieprawidłowości w Krajowym Instytucie Mediów. Równolegle instytut kontynuuje działalność badawczą, zapowiadając m.in. kolejną falę badania widowni telewizji lokalnych.

Na początku lutego Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że negatywnie oceniła działalność Krajowego Instytutu Mediów, zwracając uwagę m.in. na nieprawidłowości w zatrudnianiu pracowników.

„Trwają czynności sprawdzające”

Ponadto NIK podała, że złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczącego udzielenia przez KIM zamówienia publicznego spółce Alternatywa Polska, prowadzącej m.in. pomiar słuchalności radia.

– Zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów zostało złożone w dniu 4 stycznia 2023 roku i aktualnie, według naszej wiedzy, sprawa jest w toku, choć żadna informacja co do wszczęcia lub odmowy nie wpłynęła – informuje Łukasz Pawelski, rzecznik prasowy NIK.

Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie, potwierdza, że zawiadomienie jest nadal procedowane. – Trwają czynności sprawdzające – stwierdza.

W kodeksie postępowania karnego podano tylko, że jeżeli osoba lub instytucja, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, nie zostanie w ciągu sześciu tygodni powiadomiona o wszczęciu albo odmowie wszczęcia śledztwa, może wnieść zażalenie do prokuratora nadrzędnego albo powołanego do nadzoru nad organem, któremu złożono zawiadomienie.

Równolegle Krajowy Instytut Mediów kontynuuje działalność badawczą. Instytut pracuje m.in. nad nowymi wynikami dotyczącymi widowni stacji lokalnych.

– Kolejna publikacja obejmująca zasięgi telewizji lokalnych planowana jest w kwietniu, po Wielkanocy – informuje biuro prasowe Krajowego Instytutu Mediów.

Błędy w badaniach Krajowego Instytutu Mediów

Pierwszą falę badania przeprowadzono od 5 sierpnia do 16 września 2022, a jej wyniki przedstawiono na początku października na konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (PIKE) w Toruniu. Druga fala badania obejmowała pomiar od 5 sierpnia do 15 listopada i została opublikowana w drugiej połowie grudnia. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej fali znalazły się błędy wypaczające obraz rynku telewizji lokalnych. Po publikacji „Presserwisu” druga fala badania została jednak poprawiona – uzupełniono ją np. o dane wrocławskiej stacji Echo 24, początkowo pominiętej w wynikach.

Pomiar telewizji lokalnych jest prowadzony na zlecenie KRRiT metodą znaną z mierzenia słuchalności radia (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny).

Instytut planuje kolejne publikacje badawcze. – Niebawem (w kwietniu) zostaną opublikowane wyniki badania założycielskiego. Będziemy o tym informować – przekazała Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT (KIM został powołany przez Krajową Radę).

Badanie założycielskie ma na celu zdiagnozowanie populacji internautów, telewidzów i radiosłuchaczy. Zebrane w nim dane demograficzne pozwalają dowiedzieć się m.in., kim są konsumenci mediów i z jakich urządzeń korzystają.