Gargas, Stankiewicz-Jørgensen, Semka, Karnowscy nagrodzeni w konkursie. Konkursie SDP

"Magazyn śledczy Anity Gargas" nadawany jest w TVP 1 od września 2016 roku

Ewa Stankiewicz-Jørgensen, autorka dokumentu „Stan zagrożenia”, otrzymała Główną Nagrodę Wolności Słowa w 29. edycji Konkursu SDP. Nagrodę Watergate zdobyła Anita Gargas za program o relacji Adama Michnika z Wojciechem Jaruzelskim oraz za „Taśmy Tuska”.

Przypomnijmy, że pierwszy z tych programów przez większość ekspertów został uznany za propagandowy. Tak go określali w rozmowie z „Presserwisem” m.in. prof. Jacek Dąbała, medioznawca i audytor jakości mediów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz dziennikarz Przemysław Szubartowicz. Natomiast program pt. „Taśmy Tuska” dotyczył fragmentów poufnej rozmowy ówczesnego premiera Donalda Tuska z Edmundem Klichem, akredytowanym przedstawicielem Polski przy wojskowo-cywilnej komisji rosyjskiej (MAK), do której doszło 13 dni po katastrofie smoleńskiej.

29. edycja konkursu SDP obejmowała prace opublikowane i wyemitowane w polskich mediach w latach 2021-2022. Dziennikarze startowali w siedmiu kategoriach tematycznych.

Poza wcześniej wspomnianymi nagrodzony został równie Piotr Semka, który otrzymał Laur SDP za „niezależność, odwagę i konsekwencję”. Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego otrzymał Tomasz Grzywaczewski za trzy reportaże emitowane w TVP: „Litwa. W cieniu wieży”, „Ukraina. Raport z miejsca zbrodni” oraz „Białoruś. Przebudzenie”. W tej kategorii przyznano również szereg wyróżnień, m.in. dla Jacka i Michała Karnowskich za wywiad z Jackiem Saryuszem-Wolskim pt. „Powiem wam, jak wygrać z unijnym bezprawiem. Musimy wybić się na niepodległość w Unii” opublikowany w „Tygodniku Sieci”.

Nagroda im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy ufundowana przez Narodowe Centrum Kultury trafiła do Gorana Andrijanića za „Polacy, czy wy na to pozwolicie?!” z „Tygodnika Sieci”.

Aleksandra Fudala-Barańska, autorka reportażu dla TVP Katowice „Kilof zamiast karabinu” otrzymała nagrodę. im Janusza Kurtyki, przyznawaną za publikacje o tematyce historycznej, ufundowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, pod patronatem medialnym TVP Historia.

Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne otrzymał Karoli Wasilewski z serwisu Tygodnik TVP za dwie publikacje: „Kryzys graniczny. Kto zarabia na migrantach” oraz „Własny dach nad głową tylko dla wybranych. Wyzysk mieszkaniowy czy wolny rynek?”.

Nagrodę im. Stefana Żeromskiego za publikację o tematyce społecznej odebrał Cezary Galek za reportaż „Świat w mojej głowie” dla Radia Zachód.

Poza kategoriami konkursowymi jury przyznało dwie równorzędne Nagrody Specjalne: dla portalu PAP Dzieje.pl oraz dla portalu Tygodnik.tvp.pl.

Wśród laureatów znaleźli się prawie wszyscy patroni medialni. Nagrody otrzymały redakcje: Polskiej Agencji Prasowej, „Do Rzeczy”, „Gazety Polskiej Codziennie”, „Sieci”, Telewizji Polskiej, TVP Historia (otrzymała nagrodę w kategorii, której patronowała), Polskiego Radia i Radia Wnet.