Dziennikarka TVN odbierze nagrodę od żony prezydenta USA

Za pracę w Ukrainie

Bianka Zalewska

Korespondentka wojenna Bianka Zalewska otrzyma w środę nagrodę International Women of Courage (IWOC) Award, przyznawaną wybitnym kobietom z całego świata – poinformował w poniedziałek Departament Stanu USA. Nagrodę w Białym Domu wręczy Pierwsza Dama Jill Biden i szef dyplomacji Antony Blinken.

Jak podał w komunikacie Departament Stanu, polska reporterka, która relacjonuje wojnę na Ukrainie od samego jej początku, a w 2014 r. została ranna w wyniku ostrzału przez rosyjskie siły w Donbasie, odznaczyła się odwagą i determinacją, mimo kierowanych wobec niej pogróżek i kampanii dezinformacyjnych. Doceniono też jej działalność humanitarną i dokumentowanie rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

– W obliczu stale obecnych zagrożeń, p. Zalewska pozostaje nieustraszona i w dalszym ciągu przyjmuje uchodźców z Ukrainy, rzuca światło na rosyjskie zbrodnie, odpowiedzialnie i zgodnie z prawdą prowadzi relacje z linii frontu i osobiście dostarcza pomoc na Ukrainę – napisano.

Nagrodę IWOC Bianka Zalewska otrzyma w środę w Białym Domu razem z 10 innymi kobietami, m.in. znaną ukraińską medyczką i wolontariuszką Julią „Tairą” Pajewską oraz uczestniczkami protestów w Iranie.

Tegoroczna ceremonia będzie 17. edycją nagród, które – jak głosi komunikat – honorują „kobiety z całego globu, które zademonstrowały wyjątkową odwagę, siłę i przywództwo w promowaniu pokoju, sprawiedliwości, praw człowieka, wzmocnienie roli kobiet i dziewczynek w całej swojej różnorodności – często kosztem wielkiego osobistego ryzyka i poświęcenia”.

– Gratuluję Biance Zalewskiej, pierwszej polskiej laureatce International Woman of Courage Award, jej odwagi w relacjonowaniu brutalnej wojny w Ukrainie! – napisał na Twitterze Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce.

– Otrzymanie International Women of Courage Award to dla mnie zwieńczenie dekady mojej działalności na rzecz Ukrainy. Nagrodę dedykuję wszystkim Ukrainkom, które dzielnie walczą o swoją ojczyznę i relacjonują brutalność agresora. Z oczywistych względów nie wszystkie mogą być w tym momencie nagrodzone i odbierać to wyróżnienie w Waszyngtonie – ale każdej z nich należy się pamięć. To także nagroda dla Polek, które otworzyły swoje serca i domy dla ukraińskich uchodźców, organizują akcje humanitarne, a także wyjeżdżają na front jako dziennikarki, wolontariuszki i sanitariuszki. Odwaga i niezłomność ich wszystkich codziennie inspiruje mnie do dalszego działania – podkreśla Bianka Zalewska, dziennikarka i reporterka TVN Warner Bros. Discovery.

– International Women of Courage Award to nagroda przyznawana kobietom za odwagę. Nieustępliwość Bianki w realizowaniu misji dziennikarstwa – czyli niesienia prawdy – jest imponująca i inspirująca. Jej reportaże dla Dzień Dobry TVN oraz poruszające rozmowy z pierwszą damą Ukrainy – Oleną Zełeńską czy merem Kijowa – Witalijem Kłyczko, stanowią dla wielu Polek i Polaków źródło motywacji. Przypominają o potrzebie niesienia pomocy uchodźcom i osobom, które wciąż mieszkają na terenie Ukrainy w poczuciu niepewności o to, co przyniesie kolejny dzień. Jestem dumna, że praca i wysiłek Bianki zostały dostrzeżone także poza granicami Polski i Ukrainy. Z perspektywy grupy z amerykańskim rodowodem docenienie naszej dziennikarki przez Departament Stanu USA to niezwykle ważne i doniosłe wyróżnienie. Z całego serca gratuluję Biance – dodaje Kasia Kieli, president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce i CEO TVN.

Bianka Zalewska z ukraińskim odznaczeniem

W 2014 roku Bianka Zalewska została ciężko ranna, gdy samochód, w którym jechała, został ostrzelany. Ówczesny prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odznaczył ją Orderem Księżnej Olgi III klasy.

W listopadzie ub.r. Wołodymyr Zełenski podniósł rangę Orderu dla Zalewskiej do II klasy. Odznaczenie został przyznane „za znaczący wkład osobisty w umacnianie współpracy międzynarodowej, wspieranie suwerenności państwowej i niepodległości oraz integralności terytorialnej Ukrainy oraz popularyzacji państwa ukraińskiego na świecie”.

Międzynarodowa Nagroda dla Kobiet Niezwykłej Odwagi (ang. International Women of Courage Award – IWOC) została ustanowiona w 2007 roku przez Condoleezzę Rice, ówczesną sekretarz stanu w administracji prezydenta Geogre’a W. Busha. Od tego czasu przyznawana jest corocznie przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Kandydatki do nagrody są wskazywane przez ambasady amerykańskie a laureatki zapraszane do Waszyngtonu, aby odebrać nagrody od Pierwszej Damy i Sekretarza Stanu na uroczystej ceremonii, która odbywa się w okolicach Międzynarodowego Dnia Kobiet. Dotychczas wyróżnienie otrzymało 180 kobiet z 80 krajów. Laureatki, którym wręczana jest nagroda, otrzymują również granty od organizacji American Women for International Understanding.