Poszło o słowa Donalda Tuska z 9 listopada 2022 r. na spotkaniu z wyborcami w Sępólnie Krajeńskim. Lider Platformy Obywatelskiej mówił wtedy m.in. o zmianach, które w mediach publicznych chciałaby wprowadzić jego formacja po przejęciu władzy. – Jeśli przywrócimy normalną rolę telewizji publicznej – nie żeby mówili, że Tusk jest geniusz, a Kaczyński Żyd, no tak rzucam – tylko żeby znowu była normalna telewizja publiczna: ludzie o różnych poglądach, debata – powiedział Tusk.
Wypowiedź szefa PO szybko podchwycili dziennikarze TVP Info. – Skandaliczne słowa Tuska, postanowił uderzyć w antysemicką nutę. Co to za porównanie i przeciwstawienie? – pytał Radosław Poszwiński. – Ukrywany antysemityzm mu wylazł, czy marzy mu się powrót Pińskiego i Giertycha do TVP? – komentował Samuel Pereira.
Dwa dni później do sprawy odniósł się Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. „Zlecę Departamentom Monitoringu oraz Prawnemu KRRiT analizę całości tego materiału video (o ile był emitowany w którejś z telewizji) w celu stwierdzenia kontekstu oraz czy nie doszło do szerzenia rasizmu oraz użycia mowy nienawiści” – zapowiedział na Twitterze.
Zlecę Departamentom Monitoringu oraz Prawnemu KRRiT @KRRiT__ analizę całości tego materialu video (o ile był emitowany w którejś z telewizji) w celu stwierdzenia kontekstu oraz czy nie doszło do szerzenia rasizmu oraz użycia mowy nienawiści. https://t.co/aHpIVyVmMA
— Maciej Świrski (@Maciej_Swirski) November 11, 2022
KRRiT: odstąpiono od czynności
Szef KRRiT mógł mieć podstawy do takiego działania, bo prawie wszystkie spotkania Donalda Tuska z wyborcami są transmitowane na żywo w TVN24 i Polsat News, żadnego nie pokazano natomiast w TVP Info. Za to w tej ostatniej stacji w całości transmitowane są wszystkie spotkania Jarosława Kaczyńskiego z wyborcami, także jeśli kolidują na antenie z głównym wydaniem „Wiadomości”.
Wypowiedź, że „Tusk jest geniusz, a Kaczyński Żyd” przytoczono w TVP Info, a także w głównych wydaniach „Panoramy” i „Wiadomości”.
Zgodnie z konstytucją KRRiT „stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji”. Gdy przewodniczący Rady uzna, że wyemitowano niewłaściwe treści, może m.in. wezwać nadawcę lub operatora do zaniechania takich działań albo nałożyć na niego grzywnę. Bierze przy tym pod uwagę szereg czynników, m.in. to, że przy transmisjach na żywo nadawca ma dużo mniejsze możliwości zareagowania na nieodpowiednie treści (np. wulgaryzmy). Szef KRRiT kieruje wezwania i nakłada kary na nadawców i operatorów, a nie dziennikarzy czy gości programów, którzy wypowiedzieli zakwestionowane stwierdzenia.
Zapytaliśmy Teresę Brykczyńską, rzeczniczkę KRRiT, czy zakończono analizę prawną wypowiedzi Donalda Tuska, którą zapowiadał Maciej Świrski. – Z uwagi na to, że materiał ze spotkania w Sępólnie Krajeńskim, opublikowany w mediach społecznościowych nie został zaprezentowany w mediach podlegających jurysdykcji Krajowej Rady, odstąpiono od czynności – odpisała nam Brykczyńska. Tym samym KRRiT nie zajmie się słowami Donalda Tuska.
Maciej Świrski od pięciu miesięcy przewodniczącym KRRiT
Na początku listopada ub.r. Maciej Świrski nałożył 40 tys. zł kary dotyczącej emisji programu „Magia nagości” w Zoom TV i 25 tys. zł w sprawie filmu „Z księżyca spadłeś?” w Polsacie. To efekt postępowań rozpoczętych jeszcze za kadencji poprzedniego składu KRRiT.
Od pięciu miesięcy KRRiT obraduje w nowym składzie. Podczas pierwszego posiedzenia, które odbyło się 10 października ub.r., Maciej Świrski został wybrany na przewodniczącego, a Agnieszka Glapiak na wiceprzewodniczącą. Oboje zostali wybrani do KRRiT przez Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że w Radzie zasiadać będzie także była szefowa „Wiadomości” TVP1 Marzena Paczuska i dr hab. Hanna Karp, medioznawca z toruńskiej uczelni związanej z Tadeuszem Rydzykiem. Opozycyjny Senat wybrał prof. Tadeusza Kowalskiego, medioznawcę z Uniwersytetu Warszawskiego.