Ogłoszenie nominacji do nagrody im. Teresy Torańskiej oznacza koniec kłopotów jednego z ważniejszych polskich konkursów dziennikarskich, który po pandemii nie mógł się reaktywować. – Przygotowujemy się do gali wręczenia nagród – cieszy się Agnieszka Skrzypek-Makowska, szefowa komunikacji zewnętrznej Ringier Axel Springer Polska.
Początkowo pandemia, a potem brak porozumienia między Leszkiem Sankowskim, przewodniczącym kapituły konkursu im. Teresy Torańskiej, a ówczesnym naczelnym „Newsweeka Polska” (RAS Polska) Tomaszem Lisem spowodowały, że impreza ta popadła w wizerunkowe kłopoty. „Newsweek Polska” od lat organizował konkurs.
W 2022 roku doszło do tego, że Leszek Sankowski zdecydował o ogłoszeniu wyników na własną rękę i bez wiedzy naczelnego „Newsweek Polska”. Podjął taką decyzję, bo nie był w stanie uzyskać od Tomasza Lisa jakiejkolwiek wiążącej deklaracji co do przyszłości imprezy.
Po objęciu funkcji naczelnego przez Tomasza Sekielskiego padły deklaracje o chęci kontynuowania konkursu. Dziś znowu oficjalnie tygodnik pisze o „konkursie Newsweeka im. Teresy Torańskiej”.
– Ogłosiliśmy listę nominowanych i przygotowujemy się do gali nagród – mówi Agnieszka Skrzypek-Makowska, szefowa komunikacji zewnętrznej Ringier Axel Springer Polska. – Organizacja konkursu wróciła na utarte tory.
W tym roku kapituła nominowała kandydatów w czterech kategoriach. Na liście nominowanych w kategorii Najlepszy prasowy materiał dziennikarski znaleźli się:
- Dorota Borodaj – „Ona mówiła, że jest w ciąży, ale jej nie uwierzono – pojechała za drut. Spowiedź pogranicznika”
- Dariusz Faron, Szymon Jadczak – „Piekło u zakonnic. Bicie, wiązanie, zamykanie w klatce. Horror dzieci w DPS pod Krakowem”
- Donata Subbotko – „Rosja już tu jest”
- Sylwia Czubkowska, Jakub Wątor -„Zły wpływ. Influencerzy”
- Joanna Łopat – „Ammar w polskiej szafie. Reportaż o ukrywaniu”
- Tatiana Kolesnychenko, Patryk Michalski, zdjęcia: Maciej Stanik – „Ładunek 200”
- Paweł Piotr Reszka – „Zginiesz i nara”
Nominowani w kategorii Najlepszy medialny materiał dziennikarski zostali:
- Piotr Świerczek – „Siła kłamstwa”
- Konrad Borusiewicz – „Ruski Mir”
- Michał Janczura – „Eksperyment”
- Dariusz Kubik, Grzegorz Łakomski – „Do spółki z PiS”
- Joanna Bukowska, Tomasz Lusawa – „Serce przestanie bić”
- Edyta Krześniak – „Motylek”
- Janusz Schwertner – „Kto jest bratem?”
Nominowanymi w kategorii Najlepsza książka zostali następujący autorzy:
- Anna Bikont – „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”
- Sylwia Czubkowska – „Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę”
- Jarosław Kurski – „Dziady i dybuki”
- Christina Lamb – „Nasze ciała, ich pola bitwy. Co wojna robi kobietom”
- Konstanty Gebert – „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło”
- Anna Goc – „Głusza”
- Katarzyna Włodkowska – „Na oczach wszystkich. Historia przypadku polskiego Fritzla”
Lista nominowanych za wyróżniającą się postawę obywatelską i działalność w życiu publicznym wygląda następująco:
- Dr Hanna Machińska
- Mateusz Wodziński – EXEN
- Kampania Przeciwko Homofobii
- Grupa Granica
Nazwiska laureatów poznamy 6 marca 2023 na uroczystej gali.
W tym roku w kapitule konkursu obok Leszka Sankowskiego, jedynego dysponenta praw autorskich do spuścizny po Teresie Torańskiej; prof. Leszka Balcerowicza, ekonomisty, byłego prezesa NBP i ministra finansów; Michała Broniatowskiego, publicysty Onetu, szefa polskiego oddziału serwisu Politico; Krystyny Kofty, pisarki; Jerzego Koźmińskiego, byłego ambasadora Polski w USA, szefa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności; Tomasza Sekielskiego, redaktora naczelnego „Newsweeka” i Marii Zmarz-Koczanowicz, reżyserki i scenarzystki zasiadły także: Anna Alboth, dziennikarka, blogerka, działaczka społeczna; Anna Dąbrowska, prezeska stowarzyszenia Homo Faber; Ewa Ewart, dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych oraz Justyna Kopińska, dziennikarka, reportażystka, socjolożka.
Konkurs to wspólna inicjatywa redakcji tygodnika „Newsweek Polska” oraz powołanej w 2013 roku Fundacji im. Teresy Torańskiej. Teresa Torańska była wybitną pisarką, dziennikarką „Newsweeka”. Jest autorką m.in. bestsellera „Oni” i innych unikalnych wywiadów. Stanowiła wzór dla pokolenia dziennikarzy. Zmarła w 2013 roku.