Firma Media Corporation reaktywowała Wiktory przed rokiem, po siedmiu latach przerwy. W międzyczasie jednak – we wrześniu 2022 roku – Jacka Kurskiego w fotelu prezesa Telewizji Polskiej zastąpił Mateusz Matyszkowicz.
Masowy bojkot Wiktorów
Galę Wiktorów w 2022 roku, która odbyła się 31 marca, transmitowała Telewizja Polska. Główną gwiazdą miał być Sting, ale artysta wycofał się po tym, jak przyjaciółka jego i jego żony, reżyserka Małgorzata Szumowska, przekazała mu informację, że wspieranie propagandy TVP jest w Polsce źle widziane.
„Nie mógłbym z czystym sumieniem pojawić się na imprezce stacji, która sieje nienawiść” – pisał na Facebooku Maciej Stuhr, nominowany w kategorii Aktor Roku, który pół roku później wystąpił wraz ze Stingiem na Stadionie Narodowym.
Jako jeden z pierwszych do Stinga apelował Mariusz Szczygieł, pisząc w mediach społecznościowych, że artysta: „autoryzuje i uwiarygadnia telewizję, która nie ma nic wspólnego z demokratycznymi wolnymi mediami”. W różnej formie odcięli się wtedy do pomysłu Wiktorów w TVP także Kinga Rusin, Katarzyna Janowska, Monika Olejnik, Tomasz Raczek, Magda Mołek i Robert Makłowicz.
Media Corporation nie planuje plebiscytu
Pomysłodawcą Wiktorów jest dziennikarz i producent telewizyjny Józef Węgrzyn, właściciel firmy Media Corporation. Pierwszy raz Wiktory zostały wręczone za rok 1985. Od lat 90. przy okazji wręczania nagród odbywały się uroczyste gale. Ostatnia przed ubiegłorocznym wznowieniem – w roku 2015.
Z naszych informacji wynika, że Media Corporation nie planuje w tym roku plebiscytu, choć – jak zaznacza rozmówca „Presserwisu” – oficjalnie decyzja jeszcze nie zapadła.
W minionym roku nagrodę w kategorii Dziennikarz Roku otrzymał Andrzej Poczobut. Super Wiktora dostali natomiast Cezary Pazura (był na gali), Alicja Majewska, Andrzej Seweryn i Karol Strasburger (całej trójki nie było). W kategorii Wiktor Publiczności prezes TVP Jacek Kurski wręczył nagrodę Idzie Nowakowskiej, prezenterce telewizji publicznej.