Dzienniki regionalne Polska Press w ogromnej większości nie informują o niedzielnym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na sobotnich okładkach nie ma o WOŚP ani słowa z jednym wyjątkiem, na piątkowych – tylko w Poznaniu wspomniano o imprezie w ramach zapowiedzi redakcyjnego dwugłosu. Zanim Polska Press trafiła w ręce Orlenu, redakcje Polska Press aktywnie włączały się w WOŚP – na przykład w Kielcach przez lata „Echo Dnia” organizowało sztab akcji.
Dzienniki Polska Press, które w 2021 roku wykupił Orlen i które od tego czasu prezentują linię władzy, nie poświęcają największej weekendowej imprezie w Polsce niemal żadnych materiałów. Sobotnie okładki milczą o finale z jednym wyjątkiem: „Dziennik Łódzki” na pierwszej stronie informuje, że „Wielka Orkiestra zbiera na walkę z sepsą”. Jak nieoficjalnie słyszymy od wieloletnich redaktorów w Polska Press, nie jest to jednak wynik niesubordynacji redakcji łódzkiej, a późnego deadline’u – decyzja o tym, że redakcje PP nie będą pisać o WOŚP zapadła już po tym, jak sobotnie wydanie „Dziennika Łódzkiego” zostało zamknięte (redakcje PP produkują sobotnie wydanie już w czwartek).
Jak poinformował Onet, decyzja o ciszy wokół Orkiestry zapadła na szczeblu zarządu – czyli Doroty Kani, członkini zarządu PP i redaktor naczelnej koncernu. Naczelni poszczególnych tytułów regionalnych podporządkowali się decyzji.
Gdy dzienniki PP należały do Verlagsgruppe Passau i były niezależne, Orkiestrze poświęcały dużo miejsca. Tradycyjnie publikowano rozmowy z Jerzym Owsiakiem i promowano ideę ogólnopolskiej zbiórki na szczytny cel. Co było zupełnie naturalne – od lat jest to największa charytatywna impreza styczniowego weekendu nie tylko w dużych miastach, ale i w Polsce powiatowej.
Redakcje Polska Press angażowały się w WOŚP także organizacyjnie. Kieleckie „Echo Dnia” tworzyło wojewódzki sztab WOŚP i było tego dnia najważniejszym miejscem akcji w Kielcach. W tym roku na okładkach piątkowego i sobotniego „Echa” o orkiestrze nie ma ani słowa. Co ciekawe, naczelnym w Kielcach (to jedyny taki przypadek w PP po przejęciu firmy przez Orlen) pozostał wcześniej zaangażowany w Orkiestrę Stanisław Wróbel. Dziś o WOŚP tytuł nie informuje szeroko – także w serwisie echodnia.eu, gdzie w sobotę rano na stronie głównej nie ma ani jednego materiału.
Spośród wszystkich gazet Polska Press, jedynym tytułem, który próbował wybrnąć z ideologicznego klinczu wokół WOŚP – oczekiwania władzy w kontrze do zdrowego rozsądku – był poznański „Głos Wielkopolski”. Na jedynce piątkowego wydania czytamy niewielką zapowiedź: „Dwugłos: kto jest za, a kto przeciw Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy?”. Na stronie drugiej redaktor naczelny „Głosu” Wojciech Wybranowski przedstawiał argumenty przeciwko WOŚP, a Leszek Waligóra (zastępca naczelnego, pozostał w firmie po przejęciu przez Orlen) argumenty za.
Według Onetu, niektórzy dziennikarze tytułów PP próbowali sprzeciwiać się decyzji o ciszy wokół WOŚP. Tak miało być w „Dzienniku Zachodnim”. Oczekiwanie, że cokolwiek to zmieni, było jednak naiwnością. Piątkowy „Dziennik Zachodni” wygląda więc jak poniżej.