Krzysztof Świątek nowym szefem Polskiego Radia 24

Odchodzi Joanna Turek

Krzysztof Świątek

W poniedziałek z Polskim Radiem pożegnała się dyrektor i redaktor naczelna Polskiego Radia 24, Joanna Turek. Na jej miejsce nadawca powołał dotychczasowego szefa publicystyki w PR24, Krzysztofa Świątka – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Formalnie zmiana na stanowisku nastąpi 1 lutego, jednak Turek już odeszła z rozgłośni.

Joanna Turek związana była z Polskim Radiem od 2016 roku, przeszła z Telewizji Republika. Od marca 2018 r. była wicedyrektorem Polskiego Radia 24; wcześniej pełniła funkcje zastępcy sekretarza i sekretarza programu tejże anteny. W czerwcu 2019 roku została powołana na redaktor naczelną i dyrektor anteny. Teraz odchodzi z rozgłośni.

Polskie Radio potwierdza nasze ustalenia: – Pani Joanna Turek złożyła rezygnację ze względu na chęć zaangażowania w inne projekty, a Zarząd Polskiego Radia przychylił się do tej prośby – przekazała nam rzeczniczka prasowa nadawcy Monika Kuś.

Na stanowisko dyrektora Polskiego Radia 24 zarząd powołał, z dniem 1 lutego, Krzysztofa Świątka. – Jego bogate doświadczenie dziennikarskie i zarządcze jest gwarantem rozwoju anteny i wysokiego poziomu prezentowanych treści – podkreśla Monika Kuś.

Kim jest nowy redaktor naczelny?

Krzysztof Świątek jest absolwentem politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2003 do 2016 roku był dziennikarzem „Tygodnika Solidarność”. W styczniu 2017 roku rozpoczął pracę w Polskim Radiu. Kieruje redakcją publicystyki Polskiego Radia 24 (to się nie zmienia) i prowadzi na antenie rozmowy z politykami oraz „Debatę Dnia”.

Od lipca 2019 roku Świątek jest także jednym z prowadzących „Sygnały Dnia”, a od grudnia 2022 – rozmowy „W samo południe” na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Od 2015 – do 2020 roku prowadził programy publicystyczne na antenie TVP Info: „Minęła 20″ „Minęła 8” i „Forum”. W październiku 2018 roku nawiązał współpracę z Radiem Gdańsk, gdzie prowadzi audycję „Śniadanie polityków”.

Przeprowadził 21 rozmów z Markiem Nowakowskim w cyklu „Powidoki”, które ukazały się w 2014 roku w książce „Okopy Świętej Trójcy”. Ponadto jest współautorem książek „Polska i Solidarność. 20 lat przemian. Jak wykorzystaliśmy odzyskaną wolność” i „Solidarność. Kronika lat walki 1980-2015”.

Z PR24 zniknął też Antoni Trzmiel

Na początku stycznia br. z Polskiego radia 24 zniknął Antoni Trzmiel i jego audycja publicystyczna. W ostatnim czasie Trzmiel był gospodarzem popołudniowego pasma, nadawanego od poniedziałku do czwartku w godz. 13:30-16. Zapraszano do niego polityków, publicystów i ekspertów. Prowadzący komentował wraz z nimi w studio bieżące wydarzenia.

Dlaczego Trzmiel zniknął z anteny? Jednym z powodów natychmiastowego rozwiązania współpracy z dziennikarzem mogła być jego rozmowa z Piotrem Semką. Publicysta tygodnika „Do Rzeczy” krytycznie wypowiadał się w sprawie „Sylwestra Marzeń” w Telewizji Polskiej, a także Krajowego Planu Odbudowy, o który cały czas zabiega polski rząd.

Udział Polskiego Radia 24 pod względem słuchania w okresie od października do grudnia 2022 roku wyniósł 1,2 proc. To wzrost rok do roku o 0,1 pkt proc. (dane z badania Radio Track).