– Wprowadzenie do dystrybucji naziemnej programów TVP Alfa i Belsat TV zapewni widzom z całej Polski możliwość ich swobodnego odbioru, w szczególności tym, dla których naziemna telewizja cyfrowa jest głównym źródłem odbioru sygnału telewizyjnego – podaje Telewizja Polska w komunikacie.
Kanał Alfa TVP wystartował 20 grudnia 2022 r. i jest to program telewizyjny skierowany do nastolatków. Emituje audycje edukacyjne i rozrywkowe, seriale animowane oraz fabularne seriale aktorskie. W przyszłości oferta będzie poszerzana o kolejne tytuły, w tym również o produkcje własne. Kanał dotąd nadawał tylko przez internet.
Belsat TV ruszył w 2007 roku jako wspólny projekt Telewizji Polskiej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Program działa jako kanał zagraniczny, to jedyna niezależna od władz stacja telewizyjna na Białorusi. Zadaniem kanału jest zapewnienie widzom dostępu do informacji, rzetelnej wiedzy o historii ich kraju, pełnego obrazu sytuacji w otoczeniu międzynarodowym Białorusi oraz atrakcyjnej oferty kulturalnej i filmowej w języku białoruskim i rosyjskim. Programy są tworzone w Polsce oraz w krajach postsowieckich. Stacja dostępna jest na satelicie i w sieciach kablowych.
Alfa TVP jest dostępna na MUX-6 na kanale 28., Belsat TV zaś oglądać można kanale 36.
MUX-6 będzie regularnym multipleksem TVP
Obecnie w skład szóstego multipleksu wchodzą też stacje: TVP Nauka, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP World, TVP Polonia i TVP Rozrywka. TVP Kobieta i TVP Kultura przeniosły się na MUX-6 po zniknięciu z MUX-8.
Kilka dni temu na kanałach TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Nauka i TVP Kultura dodano cyfrowe napisy. W przypadku niektórych nadajników zmieniono parametry FEC i GI.
Multipleks eksperymentalny TVP dociera do 90 proc. populacji kraju. Od lutego będzie już stanowił regularny MUX-6, a w planach jest rozbudowanie jego zasięgu.