O swoich zmaganiach z endometriozą Magda Łucyan pierwszy raz poinformowała pod koniec grudnia na swoim profilu instagramowym. Zaznaczyła, że na właściwą diagnozę lekarską czekała kilkanaście lat.
– Dziesiątki lekarzy, lata bólu, ciągłych anemii i utrat przytomności niestety nikogo nie naprowadziły na właściwe rozpoznanie. O tym, że mam endometriozę – dowiedziałam się miesiąc przed ślubem – wyliczyła. Endometrioza to choroba, w której błona śluzowa, która wyścieła jamę macicy – wydostaje się z niej i zaczyna zarastać, a potem niszczyć inne organy. Zmiany mogą pojawić się m.in. na jajnikach, pęcherzu, jelitach, przeponie, płucach, a nawet w mózgu. Głównym objawem choroby jest silny ból. Endometrioza wpływa na miesiączkowanie, płodność, a nawet układ trawienny.
Dziennikarka zaznaczyła, że prawidłowa diagnoza nie oznaczała końca jej problemów zdrowotnych. – Pierwsza operacja miała zamknąć temat, niestety pogorszyła sprawę. Powikłania ciągnęły się miesiącami. Część popełnionych błędów okazała się nieodwracalna. Endometriozy z brzucha nie wycięto, w zamian w środku powstał ropień. Tygodniami leżałam w łóżku, wychodziłam jedynie do kolejnych lekarzy. Zjechaliśmy całą Polskę, by znaleźć kogoś, kto się zna – wyliczyła.
Kobiety dominują wśród widowni „Faktów”, rośnie udział osób z wysokimi dochodami (profil)
Dodała, że usłyszała wtedy diagnozę, że na razie nie ma szans zajść w ciążę. – Zaczęło się naprawianie zaniedbań i błędów. Druga operacja była już specjalistyczna (!) Zmiany endometrialne zajęły wiele organów, najwyżej weszły aż na przeponę – opisała.
Magda Łucyan podkreśliła, że z endometriozą mogą zmagać się w Polsce trzy miliony kobiet, a u nawet połowy jest to przyczyna niepłodności. – Droga do diagnozy, normalnego życia i macierzyństwa – to zazwyczaj droga przez mękę. Sama ją przeszłam i to wtedy zrodził się pomysł na reportaż „Taka twoja uroda” – zaznaczyła.
Podobnie o swojej walce z endometriozą Magda Łucyan opowiedziała w weekend w „Dzień dobry TVN”. Zwróciła uwagę, że niewystarczającą wiedzę o tej chorobie ma także wielu lekarzy.
– Ból, który wyklucza z życia codziennego i jest natychmiast przez lekarzy bagatelizowany. „Okres boli, więc o co Pani chodzi”, „taka jest dola kobiet” – ja to słyszałam wielokrotnie – powiedziała dziennikarka. – Nie było pomysłu, by to potraktować poważnie, diagnozować dalej, a choroba postępuje dość brutalnie – dodała.
Natomiast na Instagramie zwróciła się do polityków, nawiązując do szeroko komentowanej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o nadużywaniu alkoholu przez młode kobiety jako jednej z przyczyn niskiej dzietności. – Na pewno jest dziś w Polsce mnóstwo kobiet, które chętnie dałyby w szyję. Z rozpaczy. Że są w tym wszystkim same, że nie istnieją dla systemu, że nawet gdy w końcu pojawia się szansa – portfel jest już pusty – stwierdziła reporterka „Faktów”.
– Wiem, że łatwiej jest kogoś obrazić i porechotać, zamiast zrobić to, za co bierze się pieniądze. Proponuję jednak to drugie – podkreśliła.
Magda Łucyan przygotowała reportaż o endometriozie
W 2021 roku Magda Łucyan razem z Katarzyną Górniak przygotowały reportaż „Taka twoja uroda” o kobietach cierpiących na endometriozę. Dziennikarki rozmawiały z kobietami zmagającymi się z tą bolesną chorobą oraz lekarzami, którzy specjalizują się w jej leczeniu.
Materiał premierowo wyemitowano w „Czarno na białym” w TVN24 pod koniec października 2021 roku.
– Reakcja na reportaż „Taka twoja uroda” przerosła nasze najśmielsze wyobrażenia. Odezwały się do nas setki kobiet z całej Polski, które też są chore. Opisują swoje historie, lata cierpienia i długą drogę do diagnozy – komentowała wtedy Magda Łucyan. – Przeraża nas to, że wszystkie te historie są do siebie bardzo podobne. Że tyle kobiet musi przechodzić przez takie samo piekło, że przez lata są ignorowane przez lekarzy, i w końcu, że wiele z nich trafia na lekarzy, którzy zamiast pomóc – pogarszają ich stan – dodała.
Magda Łucyan w „Faktach” i TVN24
Z grupą TVN Magda Łucyan jest związana od 2012 roku, jako reporterka zajmuje się głównie tematyką polityczną i społeczną.
Przygotowała też wyemitowane w TVN24 cykle wywiadów „Obóz”, „Getto” i „Sierpień ’80” o historii Polski (za ten pierwszy dostała przyznawaną przez studentów dziennikarstwa nagrodę MediaTORY w kategorii ObserwaTOR), napisała książki „Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy” i „Dzieci getta. Ostatni świadkowie zagłady”.
Od października 2021 roku prowadzi w TVN24 pokazywany co miesiąc program „Rozmowy o końcu świata” o tematyce ekologicznej.