19 października br. obradowała 17-osobowa Kapituła 18. edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Przyznano dwanaście nominacji. Po raz pierwszy w historii konkursu jeden autor otrzymał aż trzy nominacje za różne materiały dziennikarskie. Wśród nominowanych dziennikarzy znaleźli się: Karolina Baca-Pogorzelska (Wprost.pl), Dariusz Faron i Szymon Jadczak (Wirtualna Polska), Szymon Jadczak (Wirtualna Polska), Szymon Jadczak i Mateusz Ratajczak (Wirtualna Polska), Michał Kokot („Gazeta Wyborcza”), Tomasz Krzyżak („Rzeczpospolita”), Mateusz Lachowski (Polsat News), Michał Przedlacki (TVN/TVN24), Paweł Reszka („Polityka”), Joanna Solska („Polityka”), Andrzej Stankiewicz (Onet) oraz Tomasz Stawiszyński („Tygodnik Powszechny”). Najlepsze tegoroczne materiały dziennikarskie i ich autorzy zostaną ogłoszeni 16 listopada br. podczas gali.
Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego po raz pierwszy została wręczona w 2005 r. Otrzymują ją autorzy materiałów, które zdaniem Kapituły łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zaglądają za kulisy otaczającej nas rzeczywistości. Jej celem jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane. Prawo zgłoszenia nominacji do nagrody przysługuje każdemu z członków zwyczajnych Kapituły. Zgodnie z regulaminem nie można jednak zgłaszać dziennikarzy ze swoich redakcji, ani z redakcji powiązanych.
Oprócz statuetki zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną o wartości 50 tys. zł. W tym roku galę Nagrody Woyciechowskiego poprzedzi całodniowe Forum Dziennikarskie z udziałem ekspertów kierowane do studentów oraz dziennikarzy. Podczas wieczornej uroczystości organizatorzy wręczą również Nagrodę Radia ZET im. A. Woyciechowskiego w nowo utworzonej kategorii – Autor Internetowy. Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się: Katarzyna Gandor, Maciej Okraszewski i Jarosław Wolski.
Nominowani do Nagrody Radia Zet
Karolina Baca-Pogorzelska
za cykl korespondencji przedstawiających wojenną codzienność w Ukrainie publikowanych między marcem a sierpniem 2022 r. na Wprost.pl
Dariusz Faron i Szymon Jadczak
za reportaż „Piekło u zakonnic. Bicie, wiązanie, zamykanie w klatce. Horror dzieci w DPS pod Krakowem” opublikowany 13 czerwca 2022 r. w portalu Wp.pl
Szymon Jadczak
za tekst „Czesław Michniewicz, Lech Poznań i ustawione mecze w tle. 27 godzin rozmów z szefem piłkarskiej mafii”, który ukazał się 20 czerwca 2022 r. na stronach portalu Wp.pl
Szymon Jadczak i Mateusz Ratajczak
za cykl materiałów śledczych dotyczących kontrowersyjnej działalności wiceministra sportu, Łukasza Mejzy, które ukazywały się w listopadzie i grudniu 2021 r. w portalu Wp.pl
Michał Kokot
za cykl artykułów śledczych poświęconych inwigilacji Pegasusem przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, które ukazywały się między lutym a lipcem 2022 r. na łamach „Gazety Wyborczej”
Tomasz Krzyżak
za tekst „Tajemnica mecenasa reprezentującego w sądach ofiary pedofilii” opublikowany 7 kwietnia 2022 r. w magazynie „Plus Minus” dziennika „Rzeczpospolita”
Mateusz Lachowski
za cykl relacji wojennych z Ukrainy, które ukazywały się od marca do sierpnia 2022 r. m.in.: na Twitterze, w telewizjach TVN24 i Polsat News czy tygodniku „Newsweek Polska”
Michał Przedlacki
za cykl filmów dokumentalnych z wojny w Ukrainie, które powstały w ramach „Superwizjera” TVN, w tym reportaż „Ucieczka z Irpienia” wyemitowany 12 marca 2022 r. w telewizji TVN24
Paweł Reszka
za cykl reportaży z ogarniętej wojną Ukrainy, a w szczególności tekst pt. „Bucza, śmierć i Margarita. Wstrząsająca historia jednej zbrodni” z 21 kwietnia 2022 r., który ukazał się w tygodniku „Polityka”
Joanna Solska
za cykl artykułów wyjaśniających meandry polskiej gospodarki, w tym szczególnie za tekst pt. „Psucie krwi. Czy zbudujemy wreszcie fabrykę przerabiającą osocze?”, opublikowany 8 marca 2022 r. w tygodniku „Polityka”
Andrzej Stankiewicz
za cykl podcastów „Stan po burzy/Stan wyjątkowy”, a w szczególności za 151 odc. pt. „Kaczyński kontra buntownicy w PiS. Miliony dla sędziów Ziobry. Nagi prokurator za pośrednictwem złodzieja pisze do Dworczyka” wyemitowany 30 lipca 2022 r. w Onecie
Tomasz Stawiszyński
za artykuł „Dziesięć reguł na czas chaosu”, który ukazał się 28 marca 2022 w „Tygodniku Powszechnym”
Kto był do tej pory laureatem Nagrody Radia Zet?
Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego znaleźli się: Alicja Kos i Wojciech Cieśla (2005); Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006); Adam Wajrak (2007); Ewa Stankiewicz i Anna Ferens (2008); Ewa Ewart (2009); Paweł Reszka i Michał Majewski (2010); Andrzej Poczobut (2011); Wawrzyniec Smoczyński (2012); Mariusz Szczygieł (2013); Grzegorz Sroczyński (2014); Bianka Mikołajewska (2015); Małgorzata Zubik i Iwona Szpala (2016); Wojciech Bojanowski (2017); Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski (2018); Marek i Tomasz Sekielscy (2019); Judyta Watoła i Wojciech Czuchnowski (2020); Marcin Gutowski (2021). W 2010 roku przyznano również Nagrodę Specjalną Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego „Dziennikarz XX-lecia”, która trafiła w ręce Jerzego Baczyńskiego – redaktora naczelnego tygodnika „Polityka”, a w 2019 wręczono trzy równorzędne Nagrody Specjalne „Dziennikarz Dekady”, które otrzymali: Bianka Mikołajewska, Adam Pieczyński oraz Paweł Reszka.