Lista nominowanych do Nagrody Woyciechowskiego 2022

Nagroda Radia Zet

Dwanaście materiałów dziennikarskich otrzymało nominacje do tegorocznej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja WoyciechowskiegoWśród nominowanych dziennikarzy znalazło się czterech korespondentów wojennych.

19 października br. obradowała 17-osobowa Kapituła 18. edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Przyznano dwanaście nominacji. Po raz pierwszy w historii konkursu jeden autor otrzymał aż trzy nominacje za różne materiały dziennikarskie. Wśród nominowanych dziennikarzy znaleźli się: Karolina Baca-Pogorzelska (Wprost.pl), Dariusz Faron i Szymon Jadczak (Wirtualna Polska), Szymon Jadczak (Wirtualna Polska), Szymon Jadczak i Mateusz Ratajczak (Wirtualna Polska), Michał Kokot („Gazeta Wyborcza”), Tomasz Krzyżak („Rzeczpospolita”), Mateusz Lachowski (Polsat News), Michał Przedlacki (TVN/TVN24), Paweł Reszka („Polityka”), Joanna Solska („Polityka”), Andrzej Stankiewicz (Onet) oraz Tomasz Stawiszyński („Tygodnik Powszechny”). Najlepsze tegoroczne materiały dziennikarskie i ich autorzy zostaną ogłoszeni 16 listopada br. podczas gali.

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego po raz pierwszy została wręczona w 2005 r. Otrzymują ją autorzy materiałów, które zdaniem Kapituły łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zaglądają za kulisy otaczającej nas rzeczywistości. Jej celem jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane. Prawo zgłoszenia nominacji do nagrody przysługuje każdemu z członków zwyczajnych Kapituły. Zgodnie z regulaminem nie można jednak zgłaszać dziennikarzy ze swoich redakcji, ani z redakcji powiązanych.

Oprócz statuetki zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną o wartości 50 tys. zł. W tym roku galę Nagrody Woyciechowskiego poprzedzi całodniowe Forum Dziennikarskie z udziałem ekspertów kierowane do studentów oraz dziennikarzy. Podczas wieczornej uroczystości organizatorzy wręczą również Nagrodę Radia ZET im. A. Woyciechowskiego w nowo utworzonej kategorii – Autor Internetowy. Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się: Katarzyna Gandor, Maciej Okraszewski i Jarosław Wolski.

Nominowani do Nagrody Radia Zet

Karolina Baca-Pogorzelska

za cykl korespondencji przedstawiających wojenną codzienność w Ukrainie publikowanych między marcem a sierpniem 2022 r. na Wprost.pl

Dariusz Faron i Szymon Jadczak

za reportaż „Piekło u zakonnic. Bicie, wiązanie, zamykanie w klatce. Horror dzieci w DPS pod Krakowem” opublikowany 13 czerwca 2022 r. w portalu Wp.pl

Szymon Jadczak

za tekst „Czesław Michniewicz, Lech Poznań i ustawione mecze w tle. 27 godzin rozmów z szefem piłkarskiej mafii”, który ukazał się 20 czerwca 2022 r. na stronach portalu Wp.pl

Szymon Jadczak i Mateusz Ratajczak

za cykl materiałów śledczych dotyczących kontrowersyjnej działalności wiceministra sportu, Łukasza Mejzy, które ukazywały się w listopadzie i grudniu 2021 r. w portalu Wp.pl

Michał Kokot

za cykl artykułów śledczych poświęconych inwigilacji Pegasusem przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, które ukazywały się między lutym a lipcem 2022 r. na łamach „Gazety Wyborczej”

Tomasz Krzyżak

za tekst „Tajemnica mecenasa reprezentującego w sądach ofiary pedofilii” opublikowany 7 kwietnia 2022 r. w magazynie „Plus Minus” dziennika „Rzeczpospolita”

Mateusz Lachowski

za cykl relacji wojennych z Ukrainy, które ukazywały się od marca do sierpnia 2022 r. m.in.: na Twitterze, w telewizjach TVN24 i Polsat News czy tygodniku „Newsweek Polska”

Michał Przedlacki

za cykl filmów dokumentalnych z wojny w Ukrainie, które powstały w ramach „Superwizjera” TVN, w tym reportaż „Ucieczka z Irpienia” wyemitowany 12 marca 2022 r. w telewizji TVN24

Paweł Reszka

za cykl reportaży z ogarniętej wojną Ukrainy, a w szczególności tekst pt. „Bucza, śmierć i Margarita. Wstrząsająca historia jednej zbrodni” z 21 kwietnia 2022 r., który ukazał się w tygodniku „Polityka”

Joanna Solska

za cykl artykułów wyjaśniających meandry polskiej gospodarki, w tym szczególnie za tekst pt. „Psucie krwi. Czy zbudujemy wreszcie fabrykę przerabiającą osocze?”, opublikowany 8 marca 2022 r. w tygodniku „Polityka”

Andrzej Stankiewicz

za cykl podcastów „Stan po burzy/Stan wyjątkowy”, a w szczególności za 151 odc. pt. „Kaczyński kontra buntownicy w PiS. Miliony dla sędziów Ziobry. Nagi prokurator za pośrednictwem złodzieja pisze do Dworczyka” wyemitowany 30 lipca 2022 r. w Onecie

Tomasz Stawiszyński

za artykuł „Dziesięć reguł na czas chaosu”, który ukazał się 28 marca 2022 w „Tygodniku Powszechnym”

Kto był do tej pory laureatem Nagrody Radia Zet?

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego znaleźli się: Alicja Kos i Wojciech Cieśla (2005); Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006); Adam Wajrak (2007); Ewa Stankiewicz i Anna Ferens (2008); Ewa Ewart (2009); Paweł Reszka i Michał Majewski (2010); Andrzej Poczobut (2011); Wawrzyniec Smoczyński (2012); Mariusz Szczygieł (2013); Grzegorz Sroczyński (2014); Bianka Mikołajewska (2015); Małgorzata Zubik i Iwona Szpala (2016); Wojciech Bojanowski (2017); Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski (2018); Marek i Tomasz Sekielscy (2019); Judyta Watoła i Wojciech Czuchnowski (2020); Marcin Gutowski (2021). W 2010 roku przyznano również Nagrodę Specjalną Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego „Dziennikarz XX-lecia”, która trafiła w ręce Jerzego Baczyńskiego – redaktora naczelnego tygodnika „Polityka”, a w 2019 wręczono trzy równorzędne Nagrody Specjalne „Dziennikarz Dekady”, które otrzymali: Bianka Mikołajewska, Adam Pieczyński oraz Paweł Reszka.