Zakopiański reporter RMF FM prowadzi audycję w lokalnym Radiu Alex

Maciej Pałahicki

W niedzielę na antenie zakopiańskiego Radia Alex zadebiutowała audycja „Niedzielne posiady”. Jej prowadzącym jest Maciej Pałahicki, reporter RMF FM z Zakopanego. – Moja macierzysta rozgłośnia wyraziła na to zgodę – tłumaczy nam dziennikarz.

Pierwsze wydanie audycji „Niedzielne posiady w Radio Alex” słuchacze tej zakopiańskiej stacji (nadaje na 105,2 MHz) mogli usłyszeć w niedzielę, 2 października tuż po godz. 8. Do słuchaczy mówił Maciej Pałahicki. To dziennikarz Radia RMF FM, związany z tą stacją od 1995 r. Jest korespondentem z Zakopanego.

– Do współpracy z Radiem Alex zaprosił mnie jego prezes Andrzej Mielimonka, z którym znamy się od wielu lat – wyjaśnia w rozmowie z nami Maciej Pałahicki. – Moja macierzysta rozgłośnia wyraziła na to zgodę. Do tej pory na antenie Radia Alex ukazywały się moje materiały reporterskie. Bardzo się cieszę z tej współpracy, bo tworzenie radia lokalnego od lat było moim marzeniem i tęsknotą.

Dziennikarz przypomina, że w latach 1995-2000 był dyrektorem zakopiańskiego oddziału Radia RMF FM. W tym czasie tworzył razem z kilkuosobowym zespołem lokalny program w ramach tzw. „rozszyć”, na które stacja otrzymała zgodę od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wraz z koncesją w 1994 r. (straciła je w 2001 r. wraz z otrzymaniem nowej koncesji). – Bardzo się cieszę z nowej funkcji i nowych zadań. Są dla mnie wyzwaniem, ale też dają okazję do mówienia o regionie, który nieustannie mnie zachwyca, frapuje i inspiruje – mówi Pałahicki. – Nie kończę przygody z RMF FM, którą mogę już śmiało nazwać przygodą życia. Po 28 latach pracy jako reporter stacji nie wyobrażam sobie życia bez biegania z żółto-niebieskim mikrofonem. Będę więc łączył pracę w obu rozgłośniach i będę się starał robić to jak najlepiej.

Czym są „Niedzielny posiady w Radio Alex”?

Co oznacza nazwa nowej audycji, którą prowadzi w Radiu Alex? – Posiady to forma spotkań towarzyskich u górali, okraszonych muzyką – wyjaśnia Pałahicki. – Audycja jest poświęcona góralskiej tradycji, regionowi, przyrodzie, kulturze, a także kuchni lokalnej. Jak to w przypadku posiadów bywa są to rozmowy z ciekawymi ludźmi przerywane muzyką. Pierwszymi gośćmi rozmów byli: Krzysztof Trebunia-Tutka, znany muzyk, pedagog i autor pierwszego podręcznika nauki muzyki góralskiej „Muzyka skalnego Podhala”, Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego, Emilia Pomiankiewicz-Wagner z Muzeum Tatrzańskiego oraz najbardziej znana blogerka kulinarna na Podhalu, słynąca z ciętego języka i niezwykłego poczucia humoru – Lady Kitchen, czyli Agnieszka Epler.

Jak się dowiadujemy, audycja „Niedzielne posiady w Radio Alex” będzie nadawana w każdą niedzielę w godz. 8-13.

Zmiana koncepcji Radia Alex

Radio Alex to jedna z najstarszych rozgłośni w Polsce. Uruchomiono ją 10 marca 1990 r. (niecałe dwa miesiące wcześniej – 15 stycznia 1990 r. – ruszyło krakowskie Radio RMF). Pół roku temu stacja całkowicie zmieniła swój profil muzyczno-programowy. Wcześniej na antenie sporo miejsca zajmowały audycje religijne (m.in. transmisje mszy św., nabożeństwa czy modlitwy), a playlista była zdominowana przez góralski folklor.

Teraz stacja gra głównie pop, muzykę taneczną i przeboje sprzed lat, od czasu do czasu prezentując lokalnych wykonawców. W ramówce są długie pasma prezenterskie, w których można usłyszeć dziennikarzy, którzy prowadzą jednocześnie programy w RMF Maxx i Radiu 90. Właścicielem tej drugiej stacji jest Andrzej Mielimonka (związany od lat z Grupą RMF), który od kwietnia 2022 r. jest również redaktorem naczelnym Radia Alex.

Poprzednim był Piotr Sambor, który zakładał Radio Alex. Jednak w 2001 r. część udziałów sprzedał Radiu 90, a kilka lat później resztę firmie Polamer z Chicago, która ma rozgłośnie polonijne w Stanach Zjednoczonych. Na początku tego roku doszło do odwołania Sambora z funkcji prezesa spółki zarządzającej radiem. Teraz założyciel Radia Alex nadaje w internecie. Jego stacja – Radio Aleks – emituje zbliżony program do tego, który obowiązywał na zakopiańskiej częstotliwości 105,2 MHz jeszcze przed kwietniową zmianą.