KRRiT rozpisała postępowania w lutym 2022 roku. Jeden konkurs (na sześć miejsc na multipleksie) przeznaczono dla nowych lub istniejących rozgłośni chcących poszerzyć zasięg. Zgłosiły się m.in. RMF FM, Eska i spółka Michała Winnickiego. Krajowa Rada zagwarantowała miejsca dla istniejących rozgłośni ogólnopolskich, ale zgłosiły się tylko RMF FM i Radio Maryja (Radio Zet nie wzięło udziału).
Po siedmiu miesiącach – zamiast rozstrzygnąć postępowania – Krajowa Rada podjęła inną decyzję. – Zgodnie z wnioskiem strony rynkowej KRRiT zawiesiła konkursy do czasu wyłonienia przez prezesa UKE operatora MUX R1 – informuje Teresa Brykczyńska, rzeczniczka regulatora.
Krzysztof Głowiński, rzecznik Grupy RMF, potwierdza, że nadawca składał wniosek o zawieszenie postępowań koncesyjnych. – Grupa RMF przyjęła decyzję Krajowej Rady ze zrozumieniem – dodaje.
Z ustaleń „Presserwisu” wynika, że nadawanie na ogólnopolskim MUX ma kosztować ok. 3,5 mln zł rocznie.
Ponadto KRRiT zdecydowała się nie rozstrzygać na razie konkursu na częstotliwość radiową w Nysie. – Postępowanie zostało zawieszone do czasu rozstrzygnięcia przez sąd skargi Radia Nysa – informuje Teresa Brykczyńska. Rozgłośnia nie wystąpiła w terminie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przedłużenie koncesji.
Obecna sześcioletnia kadencja KRRiT upłynęła 12 września, ale członkowie pełnią obowiązki do powołania całej nowej Rady (kadencja rozpoczyna się wraz z powołaniem ostatniego członka). Po dwóch członków do Krajowej Rady wybierają Sejm i prezydent, a jednego – Senat. Sejm powołał Macieja Świrskiego i Agnieszkę Glapiak, a Senat – prof. Tadeusza Kowalskiego. O swojej decyzji dotychczas nie poinformował prezydent Andrzej Duda.