14 stycznia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w Kielcach (100,8 FM) i Ostrowcu Świętokrzyskim (100,9 FM) będzie można słuchać Radia Rekord Kielce. Grające współczesne przeboje, starsze hity i disco polo Radio Rekord FM powstało 29 października 1994 roku w Radomiu. Nadaje tam na częstotliwości 106,2 FM. Później rozpoczęło nadawanie także w Iłży (93,4 FM). W Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim nowa stacja ma zastąpić Radio Fama, które z powodu pandemii zbyt późno złożyło wniosek o przedłużenie koncesji. Po 27 latach nadawania tej stacji, KRRiT zdecydowała o rozpisaniu nowego konkursu. Podczas wtorkowego posiedzenia KRRiT zdecydowała, że Radio Fama wróci do Kielc i będzie dostępne na częstotliwości 90,9 FM. Ponadto właściciel stacji ma uruchomić akademickie Radio Famka w Krakowie (100,5 FM).
Obowiązek konsultacji międzynarodowych
Radio Rekord FM przez wiele miesięcy nie uruchomiło nadajników w związku z przedłużającymi się konsultacjami międzynarodowymi. – W kontekście Radia Rekord FM oczekujemy na odpowiedź Administracji Łączności Białorusi na wnioski dotyczące stacji Kielce 100,8 MHz i Ostrowiec Świętokrzyski 100,9 MHz. Administracja Łączności Białorusi sukcesywnie odpowiada na wnioski koordynacyjne w ustalonych, zgodnie z postanowieniami Porozumienia Genewa’84 oraz dwustronnymi uzgodnieniami międzynarodowymi, terminach – informowała w sierpniu Wirtualnemedia.pl Klaudia Kieliszczyk, główny specjalista z wydziału komunikacji biura prezesa UKE.
Kielce i Brześć dzieli 325 km, a Ostrowiec Świętokrzyski i białoruskie miasto 258 km. W normalnych warunkach trudno o odbiór stacji radiowych z takiej odległości. Obowiązek konsultacji jednak istnieje m.in. z powodu propagacji troposferycznej, która pozwala w niektórych porach roku na odbiór rozgłośni czy kanałów telewizyjnych z obiektów oddalonych nawet o kilkaset kilometrów. Wówczas na przykład na północy województwa świętokrzyskiego można słuchać stacji ze Słowacji. Radio Rekord FM jest jedną z rozgłośni, które w związku z inwazją na Ukrainę bojkotują rosyjskie piosenki. Rozgłośnia nie wykluczała więc, że strona białoruska mogła opóźniać konsultacje. – Trudno nam powiedzieć czy opóźnia uzgodnienie międzynarodowe, czy czeka z uzgodnieniem do maksymalnego terminu. W każdym razie uzgodnienia na dzień dzisiejszy jeszcze nie ma, czekamy na informacje z UKE – tłumaczyła w rozmowie Wirtualnemedia.pl radomska rozgłośnia.
UKE: Przewodniczący KRRiT może już wydać koncesję
Teraz nadawca zdradził, że uzgodnienia zakończono. – Mamy to!!! Po wielu miesiącach oczekiwania, dzisiaj dotarła do nas wiadomość o uzyskaniu ostatniego uzgodnienia międzynarodowego. Teraz start Radio Rekord Kielce w eterze będzie już bardzo blisko – poinformowało Radio Rekord Kielce na Facebooku.
– Na ten dzień czekaliśmy z ogromnym utęsknieniem. Ostatnie miesiące z tytułu uzgodnień międzynarodowych w konfrontacji z konfliktem w Ukrainie (który jak się okazało ma na nasz start bezpośrednie oddziaływanie) były dla nas bardzo trudno – stwierdziła Paulina Kopeć, dyrektor Świętokrzyskiej Grupy Mediowej, która w województwie świętokrzyskim koordynuje prace Radia Rekord.
Z naszych informacji wynika, że Radio Rekord Kielce w eterze może pojawić się już we wrześniu. – Teraz Przewodniczący KRRiT może wydać koncesję Radiu Rekord (bo są uzgodnienia techniczne). Po otrzymaniu koncesji, nadawca może wystąpić do Prezesa UKE o rezerwację częstotliwości. Jak ją otrzyma, wtedy może wystąpić o pozwolenie radiowe. Jednak nadawca już po otrzymaniu koncesji od KRRiT może zwrócić się do nas o pozwolenie testowe na pół roku – czyli na okres, jaki jest orientacyjnie potrzebny na przyznanie rezerwacji i pozwolenia radiowego – tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.