Jacek Kurski do TVP przyszedł w styczniu 2016 r W pierwszych tygodniach jak i kolejnych latach z telewizją publiczną rozstało się wielu dziennikarzy i prezenterów. Telewizja Polska zastąpiła ich nowymi twarzami. Gwiazdami rozrywki w TVP1 i TVP2 są dziś m.in. Ida Nowakowska, Rafał Brzozowski czy Aleksander Sikora, a newsów i publicystyki – Łukasz Sobolewski, Magdalena Ogórek czy Michał Rachoń.
Część byłych gwiazd TVP na stałe trafiła do innych stacji, a inni pracowali w telewizji tylko przez pewien czas. Dziś na małym ekranie pojawiają się okazjonalnie. Realizują za to różne projekty, pracują w internecie czy radiu, a nawet w PR.
Grażyna Torbicka
Grażyna Torbicka to prawdziwa legenda polskiej telewizji. Pracę w TVP rozpoczęła w 1985 r., debiutując w programie „Sportowa niedziela” u boku Włodzimierza Szaranowicza. Początkowo pracowała w dziale literackim Teatru TV, później przeszła do Dwójki.
Torbicka prowadziła liczne wydarzenia i festiwale organizowane przez TVP. W 1994 r. zaczęła być gospodynią autorskiego cyklu filmowego „Kocham Kino”. W marcu 2016 r. poinformowała o odejściu z TVP, którą od trzech miesięcy kierował wtedy Jacek Kurski.
– Pod szyldem mojego autorskiego programu „Kocham kino” wypuszczono publicystyczno- propagandową rozmowę na temat „Idy”, która z filmem i kinematografią nie miała nic wspólnego. Zrobiono to bez mojej wiedzy – tak swoje odejście z TVP Grażyna Torbicka tłumaczyła Plejadzie w 2019 r.
Od tego czasu Torbicka na małym ekranie pojawiała się okazjonalnie, prowadząc głównie koncerty transmitowane przez TVN. Z kolei kanał TVN Fabuła przez kilka sezonów nadawał program „Grażyna Torbicka zaprasza”. Dziennikarka prowadziła też audycję w Radiu ZET.
Od 2007 r. Grażyna Torbicka jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym.
Maciej Orłoś
Maciej Orłoś od 1991 r. był prowadzącym „Teleexpressu” w TVP1, w czasie kariery zawodowej prowadził też szereg innych audycji. Z Telewizji Polskiej zdecydował się odejść w sierpniu 2016 r., ponad pół roku po tym jak prezesem spółki został Jacek Kurski.
– Proszę mi wierzyć, że gdyby cztery lata temu ktoś mi powiedział, że nie będę pracował w TVP, to popukałbym się w głowę. Przyszedł taki moment, że stwierdziłem, że nie dam rady, zacząłem się rozglądać. Znalazłem sobie alternatywę, dzięki czemu mogłem rozstać się z tą firmą – mówił po latach w rozmowie z Plejadą.
Orłoś jesienią 2016 r. dołączył do Telewizji WP, gdzie zaczął prowadzić podobny program informacyjny jak „Teleexpress”, pod nazwą „Dzieje się 16:50”. Gdy stacja zrezygnowała z newsów, dziennikarz dostał late night show „Orłoś kontra”. Z anteny kanału zniknął wiosną 2018 r.
Od tego czasu Orłoś nie jest związany z żadną telewizją – współpracował z Radiem ZET, Radiospacją, a obecnie z Radiem Nowy Świat. Angażuje się też w inne projekty i prowadzi własne kanały na YouTube.
Michał Olszański
Michał Olszański od 1999 r. prowadził nadawany w TVP2 „Magazyn Expressu Reporterów”, a potem zaczął prowadzić „Pytanie na śniadanie”, początkowo przez wiele lat w parze z Anną Popek. Z tego drugiego program zniknął w 2019 r. po wizycie w programie Jarosława Kaczyńskiego. Olszański zdecydował się skomentować tę wizytę w rozmowie z portal Natemat.pl. Wówczas dostał od szefowej „Pytania” nieformalny zakaz wypowiadania się w mediach, latem zniknął z morning-show.
– Nie mam pretensji o to, że szefostwo nie widzi mnie w nowym układzie programu. Mam żal o sposób pożegnania się ze mną. Pięciominutowa rozmowa na pożegnanie z kimś, kto współtworzył ten program, to moim zdaniem niezbyt eleganckie rozwiązanie – powiedział nam dziennikarz niedługo po zwolnieniu z „Pytania na śniadanie”. W 2020 r. został odsunięty od prowadzenia „Magazynu Expressu Reporterów” i tym samym pożegnał się z Telewizją Polską.
Z publicznych wypowiedzi pana Michała Olszańskiego można wywnioskować, że jest pogodzony z emeryturą – komentowała wówczas TVP. Olszański pojawia się na małym ekranie okazjonalnie – jesienią ub.r. współprowadził program „Kocham. Przepraszam. Dziękuję” w TV4.
##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/fort-boyard-polska-drugi-sezon-viaplay-uczestnicy-premiera-michal-pirog-joanna-jablczynska-maffashion-maciej-dabrowski ##
Monika Richardson
Monika Richardson w TVP pracowała od lat 90. prowadząc wiele programów, w tym popularny show „Europa da się lubić”. W 2011 r. rozstała się z TVP i przeszła do kanału TTV. Po dwóch latach wróciła do telewizji publicznej i do 2019 r. współprowadziła „Pytanie na śniadanie”, a także reaktywowaną przez TVP2 „Europę da się lubić”.
Razem z Olszańskim Richardson w maju 2019 r. poprowadziła słynny już wywiad z Jarosławem Kaczyńskim. Jesienią została odsunięta od programu. – TVP ma niezwykłą umiejętność wyrządzania podłości człowiekowi, któremu należą się kwiaty i tort albo chociaż uścisk dłoni – skomentowała sytuację w „Gali”.
Niedawno Richardson na Instagramie przyznała, że nie jest już dziennikarką. – Pomyślałam, że muszę to powiedzieć, bo wciąż zgłaszają się do mnie ludzie prosząc o interwencję w tej, czy innej sprawie, albo zarzucając mi, że głośno wyrażam swoje poglądy, czego dziennikarzowi robić nie wolno. Otóż nie jestem już dziennikarką. Jestem drobną przedsiębiorczynią, właścicielką i lektorką szkoły językowej, celebrytką, influencerką, żadne z tych określeń mnie nie obraża – napisała Richardson.
Beata Tadla
Beata Tadla w przeszłości pracowała w radiu, potem w TVN Style, wreszcie została twarzą TVN24. Prowadziła serwisy informacyjne, a potem „Fakty” TVN. Ze stacją pożegnała się w 2012 r. Przeszła do TVP1, by prowadzić główne wydanie „Wiadomości”. Zniknęła z nich, gdy do TVP na początku 2016 r. przyszedł Jacek Kurski.
– Rynek medialny jest taki, jaki jest, a jak się okazuje, w Polsce jest bardzo ciasny. Po »dobrej zmianie« stało się to, co się stało. Z telewizji publicznej zniknęło mnóstwo osób, które dla władzy były niewygodne. Trzeba było uzasadnić w jakiś sposób to, że chce się nas pozbyć. Odbywała się kampania zohydzająca nas wszystkich – wspominała Beata Tadla w programie Plejady.
Po rozstaniu z TVP Tadla przeszła do nowego naziemnego kanału Nowa TV, gdzie od listopada 2016 do listopada 2018 r. współprowadziła program informacyjny „24 godziny online.pl”. Gdy stacja zrezygnowała z audycji newsowych, Tadla przeszła do Superstacji. Pracowała tam przez kilka miesięcy do likwidacji publicystyki w tym kanale.
Teraz Beata Tadla nie jest związana z telewizja, ale występuje na wizji. W 2020 r. został jedną z prowadzących porannego pasma Onet Rano w portalu Onet.pl. Przez pewien czas pracowała też w Radiu ZET.
Hanna Lis
Hanna Lis w Telewizji Polskiej pracowała już latach 90., prowadząc m.in. „Teleexpress”. Potem związana była z TV4 i Polsatem, gdzie prowadziła „Dziennik”, a potem „Wydarzenia”. W 2008 r. wróciła do TVP, by zostać gospodynią głównego wydania „Wiadomości”. Potem prowadziła „Panoramę” w TVP2 i publicystykę w TVP Info. Z telewizji publicznej została zwolniona styczniu 2016 r., zaraz po tym jak na Woronicza pojawił się Jacek Kurski.
Lis jesienią 2016 r. wzięła udział w reality-show TVN „Azja Express”. Potem w TVN Style poprowadziła magazyn „Bez planu”, a w Polsat Cafe talk-show „Między słowami”. W 2019 r. prowadziła kulinarny program w Wirtualnej Polsce, a w kolejnym roku podobny format w Onecie.
Jarosław Kulczycki
Jarosław Kulczycki z TVP związany był od 1995 r., prowadząc studio oprawy Dwójki, a potem „Panoramę”. W 2006 r. przeszedł do Polsatu, ale na Woronicza wrócił rok później. Prowadził „Wiadomości” TVP1, a potem serwisy i programy w TVP Info. W styczniu 2016 r. został zwolniony z TVP.
Od listopada 2016 r, do listopada 2018 Kulczycki współprowadził razem z Beatą Tadlą serwis informacyjny „24 godziny online.pl” w stacji naziemnej Nowa TV. Potem przez kilka miesięcy pracował w Superstacji.
Obecnie nie jest już związany z dziennikarstwem, przeszedł do public relations. Od maja br. pracuje jako rzecznik prasowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.