– KRRiT wniosła skargę kasacyjną od wyroku WSA. Przewodniczący nie zgadza się z uzasadnieniem, które zostało przedstawione przez sąd – informuje portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT. I precyzuje: – Witold Kołodziejski uważa, że przy przedłużaniu koncesji dla TVN24 nie doszło do „bezczynności KRRiT”.
Stacja informacyjna należąca do Grupy TVN czekała na przedłużenie koncesji aż 19 miesięcy. Stało się to dopiero na cztery dni przed wygaśnięciem dotychczasowej. KRRiT długo nie mogła dojść w tej sprawie do porozumienia. Z ustawy o radiofonii i telewizji wynika, że polską koncesję mogą uzyskać podmioty z siedzibą w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Co prawda TVN kontroluje Polish Television Holding z siedzibą w Amsterdamie, ale ta firma należała do amerykańskiego koncernu Discovery (dzisiaj to WarnerBros.Discovery).
Właściciel TVN24 niemal do ostatniej chwili nie wiedział, czy polska koncesja stacji zostanie przedłużona. Pozyskał więc holenderską u odpowiednika KRRiT. Polską TVN24 otrzymał dopiero 22 września 2021 r., kilka dni przed wygaśnięciem prawa do nadawania, mimo że złożył wniosek w tej sprawie na początku lutego 2020 r. Grupa TVN złożyła do WSA skargę na bezczynność przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego i przewlekłość postępowania.
TVN: „proces koncesyjny odwlekany w sposób bezprawny”
27 kwietnia 2022 r. WSA wydał niekorzystny dla KRRiT wyrok. – Sąd stwierdził, że doszło do bezczynności organu, która miała charakter rażącego naruszenia prawa oraz w zasądził od przewodniczącego KRRiT na rzecz strony skarżącej 597 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania. Wyrok jest nieprawomocny – informował nas wtedy Dominik Niewirowski, zastępca kierownika sekretariatu Wydziału Informacji Sądowej.
Obu stronom przysługiwała możliwość złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wyrok z zadowoleniem przyjął właściciel TVN24. – Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził podnoszone wielokrotnie przez TVN zastrzeżenia odnoszące się do sposobu procedowania przez przewodniczącego KRRiT sprawy rekoncesji dla TVN24. Wskazanie, iż bezczynność wiązała się z rażącym naruszeniem prawa jednoznacznie wskazuje, iż proces koncesyjny dla TVN24 był odwlekany przez ponad półtora roku w sposób całkowicie bezprawny – komentowało w oświadczeniu przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Grupy TVN.
Skarga kasacyjna złożona przez przewodniczącego KRRiT wpłynęła do sądu pod koniec czerwca.