W czerwcu 2022 r. w polskich stacjach telewizyjnych i radiowych pojawiło się ponad 700 materiałów dotyczących kwestii LGBT. To wzrost w stosunku do maja o ponad 200 proc. (238 wzmianek o LGBT).
Liderem Radio TOK FM
Czerwcowe informacje miały zasięg 88 milionów odbiorców (oczywiście niektóre kilka razy do tej samej osoby), a ich ekwiwalent reklamowy to ok. 14,8 milionów złotych – wylicza Fundacja Basta, założona przez aktywistę na rzecz równości praw osób LGBT Barta Staszewskiego.
Najwięcej informacji o LGBT podawało Radio TOK FM (114 wzmianek), TVN 24 (97 wzmianek), Polsat (31 wzmianek). Na czwartym miejscu znalazło się TVP Info (25 wzmianek). Wzmianki w radiu stanowiły 70%, a w telewizji 30% wszystkich materiałów o osobach nieheteronormatywnych.
Radio TOK FM o osobach LGBT mówiło w tonie neutralnym lub pozytywnym, podobnie TVN24 i Polsat. W TVP Info przeważały materiały o wydźwięku negatywnym.
W TVP Info na 25 materiałów aż 18 miało wydźwięk negatywny, 7 neutralny. Żaden z programów nie miał pozytywnego wydźwięku. Prowadzący programy nie stronili od tendencyjnych, pejoratywnych wypowiedzi na temat społeczności LGBT – zauważa Fundacja Basta.
Wśród materiałów z negatywnym wydźwiękiem Fundacja Basta wskazuje program Michała Rachonia “Jedziemy”, w którym padło stwierdzenie, że osoby LGBT „powinny się leczyć”. W programach mediów publicznych takich jak “Minęła Dwudziesta” goście (przy cichej aprobacie prowadzących) używają słów o nacechowaniu pejoratywnym – piszą autorzy raportu. Przykładem takiej wypowiedzi są słowa posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego, który właśnie w “Minęła Dwudziesta” stwierdził, że “dzieci są gwałcone ideologią gender”.
Źle o LGBT mówiło także Radio Poznań oraz Polskie Radio 24.
Parada Równości w mediach
Momentem kulminacyjnym informowania o sprawach społeczności LGBT był 25 czerwca, kiedy w Warszawie przeszła Parada Równości – największe wydarzenie LGBT w Polsce, w którym biorą udział dziesiątki tysięcy osób
Fundacja Basta odnotowała tego dnia 180 materiałów, które dotarły do ok. 15 milionów osób.
O Paradzie mówiono m.in. w wiadomościach RMF FM, Radia Zet, Wydarzeniach Polsatu, Faktach TVN czy w relacjach na żywo w TVN24. Redaktorzy mediów publicznych (TVP, TVP Info oraz Polskie Radio 24) nie uznali jednak tego wydarzenia za wartego odnotowania, choć o marszach równości w innych miastach informowały lokalne oddziały TVP – podaje Fundacja Basta.
Poza Paradą Równości polskie media mówiły o tym, że czerwiec jest miesiącem Dumy (m.in. Fakty TVN z 4.06), o wyrokach NSA w sprawie uchwał anty-LGBT („Fakty Po Południu” TVN z 29.06), czy o transfobicznej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego (28.06).
Większość wzmianek o LGBT miała miejsce w mediach ogólnopolskich (53%). W mediach regionalnych, najwięcej tej tematyce poświęcono w województwie wielkopolskim (60 wzmianek) – dotyczyły one m.in. przyjęcia polityki antydyskryminacyjnej przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i wyroku uniewinniającego w głośnej sprawie performansu z kukłą arcybiskupa Marka Jędraszewskiego – wyliczono w raporcie.
Analizy dokonano na podstawie danych dostarczonych przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów dla Fundacji Basta. Organizacja zajmuje się monitorowaniem polskich mediów audiowizualnych pod kątem mowy nienawiści i dyskryminacji ze względu na orientację seksualnych.