Wraz z końcem czerwca grupa MWE Networks i Emitel zakończyły współpracę przy lokalnym multipleksie dostępnym w województwach łódzkim i śląskim. Większość nadajników została wyłączona, co spowodowało znaczne ograniczenie zasięgu. – Teraz przyszedł czas na uniezależnienie się od zewnętrznych firm przy nadawaniu MUX L3 – komentuje nam Michał Winnicki.
MUX L3 to lokalny naziemny multipleks telewizyjny należący do Grupy MWE Networks, który do końca czerwca br. można było odbierać w m.in. Kamieńsku, Tomaszowie Mazowieckim i Częstochowie. Wraz z zakończeniem współpracy Winnickiego z Emitelem przy MUX L3 sygnał z nadajników obecnych w tych trzech miastach został wyłączony na początku lipca.
Spowodowało to gwałtowny spadek zasięgu multipleksu, który aktualnie emituje sygnał z tylko jednego nadajnika, który zlokalizowany jest w Amelinie w powiecie radomszczańskim. Jest to nadajnik, z którego kiedyś korzystała stacja NTL Radomsko (w 2019 roku zakupiona przez Winnickiego, nazwa kanału została zmieniona na TVC).
W celu zwiększenia zasięgu, zmniejszono liczbę kanałów na MUX L3
Aby zwiększyć zasięg MUX L3, Grupa MWE Networks postanowiła zmniejszyć liczbę kanałów obecnych w multipleksie. W ostatnich dniach zniknęły takie stacje, jak m.in. Red Carpet TV i Xtreme TV. W ofercie nadal dostępne są kanały należące do TV Puls czy TVC. MUX nadal emituje sygnał w starym systemie naziemnym (nie obejmuje go obowiązek przejścia na DVB-T2/HEVC).
– Od początku wszystkie działania jako nadawca i operator DVB-T i DVB-T2 staramy się realizować własnymi siłami. MUX L4 (Wrocław-Świdnica) bez pomocy zewnętrznego operatora jest nadawany od 2021 roku. MUX L1 (Jelenia Góra) już od samego początku uruchomiliśmy z własnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Teraz przyszedł czas na uniezależnienie się od zewnętrznych firm przy nadawaniu MUX L3 (Częstochowa-Kamieńsk-Tomaszów Mazowiecki) – komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki.
– Posiadamy własny dział radiodyfuzji, którego kierownikiem jest Pan Robert Berger – jeden z najwybitniejszych ekspertów od nadawania naziemnego (pracował wcześniej m.in. w firmach Emitel, Bcast oraz INFO-TV-FM). W naszej flocie znajdują się anteny, nadajniki, multipleksery oraz enkodery najnowszej technologii od najlepszych zachodnich dostawców: Kathrein Broadcast, Tredess, Egatel, MediaKind oraz Harmonic – opisuje.
Jak informuje nas Winnicki, posiadając rezerwację częstotliwości na multipleksy lokalne „aż do 2030 roku jedynym rozsądnym posunięciem jest utrzymywanie własnych obiektów nadawczych i posiadanie nad nimi pełnej kontroli”.
Grupa MWE Network nadal kontynuuje współpracę z Emitelem w innych obszarach. – Kontynuujemy współpracę z firmą Emitel przy nadawaniu programu Antena HD na MUX1 – mówi nam Michał Winnicki.