Po odejściu Bianki Mikołajewskiej, szefowej działu śledczego, OKO.Press reorganizuje ten dział. W związku z tym materiały realizowane przez dział śledczy OKO.Press, który obecnie tworzą: Sebastian Klauziński, Daniel Flis i Maria Pankowska, będą realizowane wspólnie z dziennikarzami Fundacji Reporterów: Konradem Szczygłem, Julią Daukszą, Mariuszem Sepiołą i Anastazją Morozovą. Kolegia dziennikarzy obu redakcji będą odbywać się wspólnie. Mentorem połączonych działów obu redakcji jest Wojciech Cieśla, naczelny Frontostory i szef Fundacji Reporterów.
Wspólne wyzwanie obu redakcji
– To ważne, że na trudnym rynku, przy dużej konkurencji między redakcjami, dwa niezależne tytuły uznają, iż warto współpracować, robić coś razem, napisać wartościowe historie, zamiast szarpać się z klikalnością i o klikalność – uważa Cieśla.
– Cieszy nas także, że dzięki połączeniu sił i środków dwóch zespołów będziemy w stanie stawić czoło rosnącej konkurencji na polu dziennikarstwa śledczego, w które inwestują dziś potężne media, portale i telewizje. Taka moda to świetna wiadomość dla demokracji, a zarazem wyzwanie, któremu razem sprostamy lepiej. Ku radości obu mediów i osób, które nasz czytają – mówi Piotr Pacewicz, redaktor naczelny OKO.press.
Kolejna odsłona współpracy
Treści, które powstaną w ramach tej współpracy, będą publikowane jednocześnie w serwisie OKO.press i na Frontstory.pl.
Redakcja OKO.press i Fundacja Reporterów okazjonalnie współpracowały już wcześniej. Owocami tej współpracy są m.in. teksty o: handlu suplementami diety, polskich nacjonalistach w Ukrainie, nieprawidłowościach w więziennictwie i handlarzach bronią.
Pierwszy wspólny tekst po reorganizacji funkcjonowania działu śledczego OKO.press ma się ukazać w przyszłym tygodniu.