RPO składa skargę na decyzję sądu w sprawie wykorzystania wizerunku w materiałach TVP

Rzecznik praw obywatelskich nie zgadza się z orzeczeniem Sądu Apelacyjnego, wyrokowi zarzuca rażące naruszenie prawa

Rzecznik Praw Obywatelskich składa skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego na korzyść obywatela, którego wizerunek bez zgody został wykorzystany przez TVP.

Powód pozwał TVP o 10 tys. zł zadośćuczynienia za wykorzystanie jego wizerunku i dzieła bez jego zgody. Wskazał, że w TVP i w internecie wielokrotnie emitowano wideoklip towarzyszący piosence pt. „Jadą wozy kolorowe” z 1970 roku (z okazji festiwalu piosenki w Sopocie), w którym wykorzystano jego wizerunek oraz wykonany przez niego kabriolet – przeróbkę samochodu Syrena. Powołał się na naruszenie w ten sposób przepisów prawa autorskiego.

W 2014 roku Sąd Okręgowy oddalił powództwo. Przyznał, że wizerunek powoda był rozpoznawalny, co jednak nie oznacza zasadności roszczenia. Celem wideoklipu nie było bowiem pokazanie powoda i jego pojazdu, ale przedstawienie w oryginalny sposób artystów i miasta, w tym samochodów, podczas festiwalu. TVP nie musiała zatem uzyskiwać zgody powoda, gdyż wykorzystanie mieściło się w granicach „dozwolonego użytku”.

W 2016 roku Sąd Apelacyjny podzielił ustalenia pierwszej instancji, że wizerunek jest tylko szczegółem całości.

RPO nie zgadza się z orzeczeniem Sądu Apelacyjnego, wyrokowi zarzuca rażące naruszenie prawa przez błędną jego wykładnię. Wykładnia sądu bezpodstawnie ingeruje w prywatność powoda i nie uwzględnia potrzeby ochrony prywatności oraz autonomii informacyjnej.

Z uwagi na to, że od daty uprawomocnienia się zaskarżonego wyroku upłynęło 5 lat, rzecznik wnosi o stwierdzenie, że orzeczenie Sądu Apelacyjnego wydano z naruszeniem prawa.