Niemcy kupili prawa do biografii Zełenskiego napisanej przez naczelnego „Polski Times”

Książka będzie miała premierę na tamtejszym rynku 6 lipca, a Europa Verlag zapowiada ją jako "pierwszą biografię Zełenskiego po niemiecku"

Niemieckie wydawnictwo Europa Verlag kupiło prawa do pierwszej polskiej biografii Wołodymyra Zełenskiego, napisanej przez Wojciecha Rogacina, redaktora naczelnego dziennika „Polska Times” (Polska Press).

Wojciech Rogacin wydał biografię ukraińskiego prezydenta w wydawnictwie Wielka Litera. Książka miała oficjalną premierę 18 maja. – Zbieranie wielu materiałów odbywało się już w czasie wojny, docieranie do ukraińskich rozmówców było trudne. Wymagało to znacznie więcej wysiłku i prób kontaktów niż w normalnym czasie – przyznaje Wojciech Rogacin.

Rogacin ma już na koncie książkę „Korespondenci.pl. Wstrząsające historie polskich reporterów wojennych”, którą napisał w 2014 roku razem z Dorotą Kowalską, dziennikarką „Polski Times”.

Wielka Litera informuje, że Niemcy z Europa Verlag pozyskali prawa jako pierwsi zagraniczni partnerzy. Książka będzie miała premierę na tamtejszym rynku 6 lipca, a Europa Verlag zapowiada ją jako „pierwszą biografię Zełenskiego po niemiecku”.

Rogacin przedstawia Zełenskiego od jego najmłodszych lat spędzonych w Krzywym Rogu, aż po czasy niezwykle popularnego kabaretu i potem – kariery politycznej. Kończy na ostatnich wydarzeniach – na egzaminie wojennym, kiedy Zełenski – jak mówi w książce Witalij Portnikow – „stał się przywódcą i symbolem oporu”.

Książka powstawała szybko, ale jest dobrze udokumentowana. – Cieszę się z dotarcia do osób, które z boku i z bliska obserwowały karierę artystyczną i polityczną Zełenskiego – zauważa Rogacin. – Jednym z najciekawszych kontaktów był Andrij Zaslawski, kolega z lat szkolnych Zełenskiego.

Rogacin dociera do znajomych prezydenta, obficie cytuje wywiady z nim, programy z jego udziałem, jego stanowiska, które padały na wielu forach. Książka przedstawia bohatera – i to jest też widoczne w metodzie pisarskiej, która nie pozostawia zbyt dużej przestrzeni na wątpliwości wobec kryształowego charakteru bohatera. W tej biografii czuć ducha czasów – czasów wojennych, gdzie potrzeba dzieła ku pokrzepieniu serc.