Proces przejścia na DVB-T2/HEVC rozpoczął w Polsce pod koniec marca od województw lubuskiego i dolnośląskiego. Pod koniec kwietnia zmianami zostali objęci mieszkańcy województw zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i północno-zachodniej części mazowieckiego.
Zmiana standardu obejmuje: MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24). Jeszcze w marcu wszystko wskazało na to, że na DVB-T2/HEVC przejdzie MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia i Sprawdzam TV). Tak się jednak nie stało.
W związku z wojną na Ukrainie o opóźnienie procesu w przypadku multipleksu, któremu towarzyszy Regionalny System Ostrzegania Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ten wszczął procedurę, która pozwoli głównym antenom TVP nadawać w starym standardzie do końca 2023 roku.
Drugie już spotkanie z UKE odwołane
Nadawcy komercyjni na początku mocno krytykowali decyzję UKE. Prezes TV Puls zapowiedział nawet, że jego stacja będzie ubiegać się o odszkodowanie. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, zrzeszająca m.in. stacje komercyjne rozpoczęła rozmowy z UKE i Emitelem w sprawie kompromisowego rozwiązania, które zabezpieczyłoby nadawców przed perspektywą straty przychodów. Kolejne województwa przechodzą na nowy standard, a wciąż nie wypracowano zadowalającego wszystkich rozwiązania. Na przykład opóźnienia III etapu zmiany standardu o miesiąc lub emisji wybranych stacji komercyjnych w ramach MUX-4, gdzie Polsat wygasza usługę TV Mobilna.
Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl w tym tygodniu odwołano już dwa spotkania w tej sprawie. Pierwsze miało odbyć się w poniedziałek. Datę kolejnego wyznaczono na czwartek, ale też nie doszło do skutku. – Spotkanie zostało przeniesione, na prośbę nadawców, na przyszłą środę na 14 – informuje portal Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. Czasu na ewentualne opóźnienie III etapu zostało coraz mniej, bo jest planowany na 23 maja br. Nadawcy nadal nie wystąpili z żadnym formalnym wnioskiem do UKE, a musiałyby go zaakceptować wszystkie stacje na multipleksach.
Mniejsze zasięgi MUX-1 i MUX-2
W regionach, gdzie doszło do zmiany na początku część widzów rzeczywiście straciło dostęp do TVN, Polsatu czy TV Puls. Niedawno informowaliśmy, że zaraz po zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej w województwach lubuskim i dolnośląskim MUX-1 zmniejszył tam zasięg o 28,3 proc., a MUX-2 o 33,9 proc. Zasięgi kanałów z MUX-3 i MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP), który na razie nie przechodzi na DVB-T2/HEVC wzrosły o 0,5 proc. Z nieoficjalnych informacji wynika, że widzowie pozbawieni stacji komercyjnych, szybko wymieniają sprzęt. Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że stare telewizory i tunery ma 1,5 mln gospodarstw domowych.
Czy Polsat dostrzega spadek przychodów reklamowych? – Uważamy, że wszyscy członkowie rynku powinni być traktowani w ten sam sposób. To jest jasne. Jesteśmy w rozmowie z regulatorem i odpowiednimi instytucjami. Te rozmowy są w toku. Nie chcemy ich komentować – stwierdził podczas konferencji prasowej dotyczącej wyników Cyfrowego Polsatu Stanisław Janowski, prezes Polsatu.